Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 26.07.2015

Vložil Josef Smolicha

Titulek poslední zastupitelstvo

Dobrý den.
Protože v předcházejících příspěvcích zaznělo i mé jméno, tak považuji za vhodné, abych se vyjádřil k některým faktům. Diskutoval bych na stránkách obce, protože by to bylo legitimní vzhledem k tomu, že jsem představitel obce. Bohužel tato možnost není k dispozici. Nechci škodit ani obci ani Ústavu, jak je mi předkládáno. Jde mi pouze o účelné a hospodárné využití obecních financí, které mají být využity ve prospěch většiny občanů a proto by také měly být pod veřejnou kontrolou. Na 3. VZO jsem požádal p. Andrískovou (viz. zápis) aby obecné informace o Ústavu, které přednesla dala do zprávy a předložila RO. Nic takového se nestalo. V zápise z 11.5. se ptá p. Langer, zda ve financích převedených na Ústav jsou také mzdy, nebo zda stále p. Andrísková dělá všechno zadarmo. Ta uvedla, že má dovolenou. V tu dobu byla již zaměstnána jako ředitelka s platem ředitelky. Posuďte sami, jak věrohodná byla její odpověď. (nebo o tom nevěděla, že již bere plat?) Od začátku založení Ústavu požaduji aby byla předložena koncepce jakou konkrétní činností se bude Ústav zabývat. (kolik školení zajistí, kolik škol v přírodě, kolik táborů, s jakým ziskem či prodělkem. Měla by být vypracována alespoň předběžná a orientační kalkulace s cenou za ubytování, školení, aktivity, jaký podíl na tom budou mít rodiče, škola, obec a pod.) To jsou základní ekonomická pravidla, a rozvaha o příjmech a výdajích ústavu. Měl by být stanoven limit, kolik je obec ochotna do projektu investovat a v případě překročení celý projekt přehodnotit. Od 1.8.2015 má být oficiálně zaměstnána i paní ekonomka, tak je možné, že nám bude předloženo profesionální zpracování činnosti Ústavu s koncepcí a výhledem. Není to útok z mojí strany na nikoho osobně, ani zpochybňování práce Ústavu, jak mi někteří podsouvají. Jde jen o nastavení pravidel a hospodárné využití financí nás všech. Je třeba si uvědomit, že nejde o soukromý projekt p. ředitelky a několika dalších, zaplacený z našich kapes. Výsledkem toho, že požaduji jasná a psaná pravidla činnosti Ústavu bylo to, že p. Andrísková na mě podala stížnost do RO za můj názor. Na stížnost jsem se rozhodl nereagovat a nerozdmýchávat emoce. Po afektovaném vystoupení manžela p. Andrískové na ZO, jsem celou záležitost přehodnotil. Kolik nás Ústav stojí a bude stát jde spočítat, jaký bude mít přínos, to nechce zatím nikdo sdělit. Jde pouze o obecné a nijak nezavazující sliby. Např. že nositelky projektu jsou šikovné a umí získat dotace, že už o letošních prázdninách bude příměstský tábor, že proběhne již domluvené školení, že Ústav uspořádá vánoční koncert a podobná prohlášení, která p. ředitelka nechce ani předložit v písemné podobě. Chápu to, je to zavazující a lehce zhodnotitelné. Ale tak to musí být, pokud se jedná o hospodaření s veřejnými finančními prostředky.

Zpět na diskuzi