Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 15.12.2017

Vložil Filip Brtna

Titulek "Návrh revitalizace vodního režimu krajiny v k.ú. Nový Malín"

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jsem si letmo nastudoval "Návrh revitalizace vodního režimu krajiny v k.ú. Nový Malín", bych chtěl autora textu a map, případně zastupitele, kteří budou o daných návrzích rozhodovat upozornit na několik úskalí návrhu.
1) Přirozená obnova všech stávajících vodních toků v území, převedení správcovství.
Nevím, jestli autor textu uvažuje s tím, že současný správce eviduje na vodních tocích majetek a tento majetek by nebylo možné bezplatně převést, ale obec by ho musela odkoupit? Vzhledem k délce úpravy si nemyslím, že by se jednalo o malou částku.
Je opravdu v zájmu obce, aby převzala finanční odpovědnost za majetek státu, který se v několika úsecích blíží ke konci své životnosti? Na údržbu dlažeb a zdí obec žádnou dotaci nezíská, bude ji muset hradit ze svých vlastních prostředků.
V letošním roce LČR-ST rekonstruovala asi 50 m zdí Malínského potoka v dolní části obce, tato stavba měla rozpočet přibližně 2 mil Kč. Do budoucna je třeba opravit dalších několik set metrů opevnění toku, což by asi obec nechtěla hradit ze svého rozpočtu. Dotace na tyto opravy nejsou.
Čištění potoka proběhlo před pěti lety. Rozpočtová cena byla 1,2 mil. Kč. Dnes by sedimenty musely být odváženy na skládku, vzhledem k nadlimitním hodnotám některých prvků a cena by byla ještě výrazně vyšší.
2) Vytvoření drobných mokřadišť podél liniové dopravní komunikace, železniční tratě Šumperk -Uničov.
Upozorňuji, na existenci ochranného pásma dráhy od osy krajní koleje 60 m. Předpokládám, že projektant, železničního spodku taky nepočítal s mokřadem.
3) Vytvoření mokřadišť .
Jsem přesvědčený, že několik lokalit by bylo velkou část roku bez vody, proto u nich postrádám ekologický přínos. U několika lokalit jsem přesvědčen, že bude lepší je ponechat samovolnému vývoji.
4) Vytvoření vodních ploch - tůně, jezírka, rybníky, suché poldry.
Zde u velké části lokalit postrádám dostatečný vodní zdroj pro plánovanou vodní plochu např. lokalita 12.
Proč jsou navrhovány nádrže v ochranném pásmu vodního zdroje PHO2a, PHO2b?
Závěrem, bych chtěl říci, že je potřeba Ing. Vinklerovi poděkovat za jeho snahu, určitě některá opatření jsou při předpokladu dobré vůle majitelů pozemků realizovatelná a pro okolní krajinu prospěšná. Nicméně se obávám, že vzhledem k nutnému proškrtání těchto opatření je výše čerpání 25-30 mil. Kč nereálná. Jsem přesvědčen, že správcovství vodních toků bude pro obec finančně a také administrativně daleko náročnější. Pro zrevitalizování některých toků je možné aby obec vykoupila pozemky podél vodního toku, který chce revitalizovat a následně požádat správce vodního toku o provedení této revitalizace a převedení pozemků na správce. Jediné za co obec zaplatí, jsou výdaje na výkup pozemků.

Zpět na diskuzi