Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 02.07.2018

Vložil Pavel Boucký

Titulek A ještě snad sociální bydlení

V souvislosti s rekonstrukcí domu čp 123 na návsi se vynořil pojem sociálního bydlení. ale co to vlastně je? Opět získaná definice:

Sociální bydlení v České republice
V České republice se na zákon o sociálním bydlení dlouho čekalo. Koncepce zákona o sociálním bydlení byla schválena vládou 12. října 2015, samotný zákon pak vládou prošel 8. března 2017[5], ale poslanecká sněmovna ho ve svém volebním období nestihla projednat[6].

Systém je rozdělen na tři stupně a ke každému náleží specifické podmínky:
1.Krizové bydlení – Jedná se o sociální službu, která bude zajišťovat střechu nad hlavou lidem, kteří bydlení nutně potřebují (pobyt časově omezen na 6 měsíců).[7]
2.Sociální byt – Obytný prostor poskytnutý obcí k trvalému bydlení, klientům budou asistovat sociální pracovníci.[7]
3.Dostupný byt – Poskytovatelem bydlení je obec, která s nájemníkem uzavře nájemní smlouvu na dva roky. Obec poté monitoruje vývoj výše příjmů ubytovaných, a pokud se příjem zvedne až za určenou hranici, tak jsou nájemníci vyzváni k přesunu do běžného bydlení.[7]

Takže hlavní, co z dané kategorizace plyne: Mimo bytů pro občany s asistencí sociálních pracovníků se jedná především o nouzové časově omezené opatření vyplývající z okamžitých sociálních potřeb jednotlivce. Navíc by užívání takového bytu mělo být podmínečně a časově omezeno. Takže je podivné již dnes hovořit, kdo se stane nájemníkem takového bytu po jeho dokončení, nikdo není schopen dnes říci, kdo bude splňovat příslušné podmínky po nějaké delší době výstavby. Pak jde hlavně o nastavení podmínek dle reálných sociálních potřeb tak, aby nemohl být nikdo zvýhodňován. Otázkou je, s ohledem na ekonomické parametry, také nastavení standardů vybavenosti těchto bytů.

Zpět na diskuzi