Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 23.07.2018

Vložil Pavel Boucký

Titulek Pietní vzpomínka.

Cítím potřebu poděkovat všem, kteří se na organizaci pietní vzpomínky minulou sobotu i s ní spojené výstavy podíleli. Akce byla po organizační stránce velmi dobře zvládnutá, počasí krásně vyšlo. Jen mi pořád nesedí styl této akce. Stále mi připomíná dobu a akce minulého režimu. Tak nějak mi při ní vytanula na mysli skladba Karla Kryla "Píseň neznámého vojína". Musel jsem myslet na to, co by na vše řekly oběti, jaké byly jejich životní postoje, přání. Z tohoto pohledu mi vychází, že ta nejdůležitější a nejemotivnější část celé vzpomínky, pravoslavná Panychida, byla nesmyslně jen jakýmsi přílepkem oficiálního programu. Polovina účastníků utekla ještě před jejím začátkem, ozvučení nefungovalo, jak mělo. Přitom, ačkoliv mi není pravoslavný ritus nijak blízký a mám blíže k evangelickému pojetí víry v Boha, tak nějak cítím, že právě Panychida byla tím, co bylo nejblíž životu a víře obětí, obyčejných nevinných lidí, rolníků, brutálně zavražděných bez zjevné příčiny. Možná se mýlím, ale právě Panychida, ono emotivní vzpomenutí obětí se svým obrovským duchovním rozměrem, by měla být středobodem celé takovéto vzpomínkové slavnosti. Ne průvody s kyticemi, které za pár dní zvadnou, ne projevy politiků, ale duchovní rozměr. Budiž ke cti oficiálních hostů v čele s panem hejtmanem a se senátorem Brožem, že tito zůstali a vydrželi až do konce.
O obecném společenském vnímání malínských událostí svědčí i účast či spíše neúčast politiků. Člověk by čekal mnohačetné delegace poslanecké sněmovny, senátu, možná i vlády. I ministerstvo obrany by měly reprezentovat alespoň generálské epolety a ne zdravice přednesená důstojníkem nižšího postavení. Ale je vidět, že současná vrcholná politická garnitura nejenže nemá zájem účastnit se alespoň ze slušnosti, ale ani necítí potřebu se zviditelňovat na akcích tohoto typu. Je to obrovská škoda. Zatím žijí poslední pamětníci, je možné se zde s nimi potkat. Za pár let už to bude asi jinak. A celé tyto události se stanou jen zapsanou součástí historie. Něco, o čem se čte v učebnicích a tím to dostává rozměr pouze nezáživné školní látky.

Zpět na diskuzi