Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 29.08.2018

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Jaké bude počasí ?

Z pohledu dešťových srážek bylo tohle léto doslova katastrofou, v obci spadlo pouze 27% obvyklého množství deště.
Jen málo lidí si někdy vzpomene na bělovlasého a vždy pečlivě upraveného doktora Rudolfa Koubka, protagonistu televizního pořadu „Jaké bude počasí“, (1962-75). Jedinými pomůckami obrýleného pana doktora bylo ukazovátko a synoptická mapa.
Pana doktora časem vystřídala řada jiných až po dnešní "rosničkářky" stepujících u digitálních panelů.
Přesto, postavím-li vedle sebe dnešní meteoroložku Dagmar Honsovou (Meteopress) a pana doktora Koubka, není tato "superrosnička" hodna,aby mu zavázala tkaničku na polobotkách.

Za to nemůže ani nešťastná rosničkářka, ani doktor Koubek. Může za to spolehlivost jejich předpovědí.
Předpovědi z konce 60. a počátku 70tých roků v ČSSR byly podstatně spolehlivější než ty dnešní
pro ČR.
Na první pohled to vypadá jako nesmysl, ale když doktor Koubek prohlásil, že se usadila tlaková výše nad Azorami, šlo se do trika a mazal jsem na koupák . Když byl neveselý a mluvil o tlakové níži nad Biskajským zálivem,skočil jsem do galoší a v pláštěnce hledal houby po lese.
Téměř vždy se prognóza vyplnila.

Jak dopadají dnešní předpovědi, ví každý. Mizerně a meteorologové jsou neprávem označováni
v diskuzích za bandu flákačů a neschopné lidi.

Jak je to možné,že v době satelitů, supervýkonných počítačů, husté sítě meteosond a datových dálnic mezi národními centrálami pro počasí, máme tak bídné výsledky ??

Nikdo se to doposud neobtěžoval veřejnosti otevřeně sdělit, vědci se bojí o reputaci , elitní politici zase nechtějí přijít se špatnými zprávami .

Problém se dá laicky nazvat „silný vzestup nepředvídatelnosti chování obvyklého sezónního pohybu tlakových polí“ , které se bohužel dále prohlubuje. (znaky chaotického chování).
To jsme v minulosti neznali, a proto pan Koubek vysoce vede na body. S tímto fenoménem si prostě dnes neumíme poradit. Byla vypracována celá řada možných scénářů, ale my nevíme, který bude ten "náš".

Všechny však sdělují :
- prudce se zvýší počet "mimořádných" situací (epizody sucha,záplavy,údery horka ,ale vyloučeny nejsou arktické mrazy, tornáda, úbytek srážek)
- vybudujte systém efektivní pomoci obyvatelstvu v území, zvyšte maximálně soběstačnost sídel
- urychleně uveďte krajinu do stavu připravenosti na tyto změny, nepoškozujte dále životní prostředí
- zapomeňte na to, že příští rok nebo roky se to "spraví "

Nový Malín je na tyto věci zoufale nepřipravený a zcela bezbranný. Dodnes je mi mdlo, když si vzpomenu na chování valné části zastupitelů, kterým jsem se pokusil alespoň naznačit , co bychom měli udělat.
Přehlídka tuposti, arogance a neznalosti.
Nejvíce hloupých poznámek zaznělo od dvojice Tylová,Minář a proslavil se i MUDr.Schlemmer výrokem o Sahaře,kde sněží a nikdo se tomu už nediví.
I to byl jeden z impulzů,který mě přiměl sdružit dohromady lidi,kterým i tohle není jedno a jdeme společně do voleb.

To, co tady za téměř uplynulé volební období vyváděli lidovci s Nestraníky z pohledu adaptačních opatření , pak označuji za cestu
do pekla.
A starostu můžeme právem označit za člověka, který si nevidí na špičku nosu.

Zpět na diskuzi