Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 22.06.2022

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Re: k ZO 21.6. 2022

K výčtu Ing Vinklera je nutno dodat, že se Ing. Andrísková tohoto jednání nezúčastnila.

A dále:

ZMŠNA ÚZEMNÍHO PLÁNU
Minulý starosta sliboval, že se bude vše několikrát projednávat, a že se v předstihu důležité informace dozvíme. Nutno podotknout, že změna územního plánu, tak jak byl představen povede pouze k obohacení několika vybraných vykuků a povede ke zhoršení stavu životního prostředí většiny obyvatel v obci. Projednávání změn bylo vždy plánováno tak, aby se ho mohl zúčastnit co nejmenší počet lidí.

Doslova špinavě provedená změna územního plánu je ve své podstatě dokončena. Nový pan starosta oznámil: ,,Pokud se to někomu nelíbí, tak už se může pouze soudit.” Kdo čekal nějaké další vysvětlení nebo diskuzi, tak se nedočkal.

PETICE
Vysvětlení se nedočkala se ani skupina rodičů, která se postavila za učitelku z dolní MŠ, které nebyla prodloužena pracovní smlouva. Vládnoucí zastupitelé se zbaběle schovávali za to, že s tím nemohou nic dělat.

Rozhořčení občané se dovolávali toho, že s nimi v této záležitosti ředitelka a zastupitelka v jedné osobě odmítá komunikovat. Ta ovšem dodala, že dveře ředitelny jsou otevřeny pro každého. Nevím, kde je pravda. Vím ale, že ze strany obecenstva padaly v průběhu debaty rozličné otázky směrem k ředitelce. Ty zůstaly většinou bez odpovědi, nebo bylo odpovězeno nic neříkajícími frázemi.

Např: ,,Na základě čeho jste vybrala tuto učitelku, které nebude prodloužena smlouva?” Odpověď: ,,Měla jsem k tomu důvody.”

,,Proč jste celou věc neřešila s vedoucí učitelkou?”

Odpověď: ,,Řešila.”

Vedoucí učitelka si vzala slovo: ,,Neřešila. Vůbec.”

A tak dále. Obrázek o celé věci si udělal zřejmě každý přítomný sám.


NÁKUP AREÁLU DŘEVOSKLADU

V den konání zastupitelstva se dostal zastupitelům do rukou materiál, ve kterém se uvádí, že obec odkoupí pozemek dřevoskladu za 41 mil Kč.

Na rozdíl od areálu cihelny je zde záměr jasný. Zřídit třídičku odpadů pro přilehlé obce.

V podstatě se jedná o bohulibou myšlenku, jen kdyby zde nebylo několik velkých ALE:

-areál se nachází uvnitř obce = dojde k většímu zatížení těžkou nákladní dopravou.

-dojde k většímu zadlužení obce = zastupitelé dokonce ani nevěděli, kolik nás bude celá věc stát, pokud by při splácení půjčky zůstal stejný úrok.

-nebyly dodány alternativní nabídky na půjčku od více bank.

-již je zastavena budova OÚ a nově bude zastavena i budova domu s pečovatelskou službou.

-neví se, co přesně se bude třídit, takže argument s výhodnosti areálu, který je připojen železniční vlečkou je zatím lichý.

-neví se ani množství materiálu, které se bude třídit.

-není zpracovaná tzv. EIA -neví se tedy jestli tento záměr je v daném místě vůbec proveditelný.

-areál bude ve vlastnictví PNM nikoliv přímo obce. Tak je jasné, že to bude vykrádačka obecní kasičky jako vždy.

-celou věc mají pod sebou stejní lidé, kteří jsou zatím těžce neschopní cokoliv provádět s areálem cihelny - tedy kromě vyplacení peněz kamarádovi, který skoro dohodil zájemce o část plochy.

-na to, že naši odborníci připravují tuto akci už 4 měsíce, tak neposkytli hodnotné informace v podstatě o ničem.


Překvapen jsem byl i dobrosrdečností osoby zástupce prodávajícího, který při opouštění VZZO ještě tvrdil, že má podobnou nabídku, ale že dá obci přednost.

Pokud mě paměť nešálí, už to může být přes rok, co se objevil tento inzerát o prodeji. Jestli je to takové terno, tak nevím, proč se zatím areál ještě neprodal.

Zajímal jsem se i o asfaltovou plochu, která byla taktéž argumentována jako plusem pro zakoupení. Jenomže tomu nemusí tak vždy být. Záleží na jejím stavu. Zástupce prodávajícího mi sdělil, že je tam nově provedený penetrační makadam. Zde pochybuji o tom, že je daná osoba v obraze, protože tato technologie se již v podstatě neprovádí. Přesto všechno mi bylo nabídnuto ať se zajdu na místo podívat, čehož jako vždy využiji.


V závěru si vypůjčím jeden krátký citát:

Žijeme v době, ve které si odborníci nejsou ničím jisti, ale blbci jsou pevní v kramflecích.


Nákup areálu byl tedy většinově schválen.

Zpět na diskuzi