Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 29.06.2022

Vložil Monika Ondráčková

Titulek Re: k ZO 21.6. 2022

21.6., tedy v den konání zastupitelstva, nám byl po příchodu na stůl předán nový dokument, a to koupě nemovitosti (konkrétně pozemku a budov Dřevoskladu Nový Malín), kdy vlastníkem nemovitosti má být Provozní NM, nicméně za úvěr jí poskytnutý bude ručit Obec NM svým majetkem, konkrétně Domem s pečovatelskou službou č.p. 660 Nový Malín. Nikterak nebylo sděleno ani na žádost, jak je schopná Provozní NM úvěr ufinancovat (je evidentní, že úvěr bude hradit Obec NM, ať již zcela otevřeně, či skrytě). Jedná se přitom o celkovou částku 41,5 mil. Kč. Údajně tuto akci připravovali představitelé obce a Rada obce 4 měsíce. Jako zastupitel se ptám:
a) Proč zastupitelstvu byl tento bod programu předložen až na tomto zastupitelstvu, když již před 3 měsíci zastupitelstvo zasedalo a v té době již probíhala jednání?
b) Proč nebylo svoláno pracovní zastupitelstvo případně mimořádné jednání zastupitelstva, které mohlo tento bod projednat?
c) Proč je vlastníkem Provozní NM, když Obec NM ručí za jejich úvěr svým majetkem?
d) Jak bude tento úvěr placen ze strany Provozní NM, když téměř veškerý získaný příjem má z činností poskytovaných Obci NM? Externích zakázek má minimum. Přičemž Provozní byla zřízena údajně pro potřeby Obce NM a nebyla zřízena za účelem zisku (jak nám po celou dobu Obec NM tvrdí...)
e) Co se občanům zvýší za poplatky, aby Obec NM mohla hradit úvěr poskytnutý Provozní NM? Opět daň z nemovitosti? Poplatky za svoz odpadu? Vodné, stočné?
Pro mě jako zastupitele je těch otázek příliš mnoho, a to byl pro mě důvod proč nesouhlasit se získáním této nemovitosti. Pokud by vlastníkem nemovitosti byla Obec NM, podklady a materiály by byly předloženy včas, přišlo by mi takové jednání čistější a korektnější.

Zpět na diskuzi