Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 30.11.2022

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Pracovní zastupitelstvo

Včera (29.11) proběhlo tzv. pracovní zastupitelstvo, které svolal starosta k rozpočtu na příští rok.

Pominu-li , že jsme začali o 20 min. později (MUDr. Štěpán se zdržel v práci) , tak jsme se až na bratra Mináře (omluvil se), sešli všichni.

Pracovnice OÚ pod vedením starosty s námi projela plánované příjmy a výdaje pro r.2023 ,kolonku po kolonce, a byly zodpovězeny dotazy zastupitelů Perspektivy a ODS, ostatní jako vždy mlčeli, a pak začala diskuze nejen k rozpočtu.

Zdvořile jsem se zeptal, zda by nebylo možné rozpočet na výdajové straně upravit, protože vyjadřuje pouze názor lidovců, Nestraníků a hasiče, tak aby vznikl prostor cca 2.5 mil. Kč, kde by Perspektiva zase promítla své názory na zajištění oprávněných potřeb občanů obce, jako strana ,která získala nejvíce hlasů ve volbách.

"S tím jste měli přijít v říjnu",opáčil Štencl.
Kontruji tím, že se vidíme pouze na zastupitelstvech, první bylo ustavující, druhé jste nám zařízli neschválením programu. A protože jste nám znemožnili být zastoupeni v radě obce, první příležitostí k rozpočtu je právě dnešek.

Od starosty se dovídáme, že když předložíme konkrétní návrhy, že by se na to místo mohlo najít, ale zaručit nám teď nic nemůže.

Říkám, dobře, pojďme dál. Chtěli bychom se domluvit, až zase vyjde Volební speciál-Malínské noviny pro příští volby, aby obsahoval pouze prezentace volebních stran, a to rovným dílem.
Letos to bylo tak, že první strana byla oslavou díla Nestraníků a lidovců, pak byly prezentace stran a poslední strana opět věnována proklamaci Hasičů-lidovců-Nestraníků na výběru Mgr.Štencla pro post starosty a slib o přátelství navěky s pracujícím lidem.
Což máme za porušení volebního zákona o rovnosti přístupu VŠECH volebních stran k obecním novinám.

Zamítá se - zazněla odpověď, o tom se bavit nebudeme.

O.K. odpovídám, pojďme dál. A vyslovuji prosbu, aby nám novým zastupitelům byl starostou:
- představen Obecní úřad, kompetence úřadu a
jeho agendy.
- abychom byly seznámeni s organizační strukturou obecní firmy Provozní Nový Malín a jejími úseky prací potřebnými pro chod obce
- totéž u školy a ÚEV Mladoňov.

Zamítnuto , doslova Štencl řekl: " Nechápu co vlastně chcete a nevidím v tom nějaký přínos."

Dobře, pojďme dál pane starosto. Strategický plán rozvoje obce , který jste si kdysi nechal schválit kvůli dotacím na chodníky a leží vám v šuplíku. Necháme ho tam ležet, anebo se dohodneme a společně vypracujeme dokument tak jak by pro potřeby obce měl skutečně
vypadat ?

"Necháme ho tam ležet", zazněla odpověď.

Tahám za záchrannou brzdu a zdvořile se ptám, zda by se alespoň nedala domluvit parta lidí- zastupitelů-, která by se věnovala životnímu prostředí, kam spadají složky půda, voda, ovzduší, odpady apod.?

"Nedala", zni odpověď, "už jsem vám sdělil, že s nějakými komisemi nepočítám, a na tom nebudu nic měnit. "

Pak už jsem se odmlčel, stejně jako já dopadli i ostatní zástupci Perspektivy, kteří se snažili nabídnout obci své dovednosti a odbornosti pro práci v zastupitelstvu nebo navrhovali věnovat zvýšenou pozornost zadlužení obce v návaznosti na nákup a budoucí , zatím zcela nejasné využití dřevoskladu jeho novým vlastníkem - PNM.
(prý se k tomu sejdeme- :-) )

To by tak bylo všechno, pominu-li vsuvku doktora Štěpána, že vystupujeme konfrontačně (?!), čehož jsem si skutečně vědom nebyl .
Pak, těsně před 20hod, se starosta podíval na hodinky a odpískal nám rozchod.

Mám-li hodnotit účelnost našeho setkání, tak jej považuji za ztrátu času.
Rozpočet bude stejným způsobem prezentován na veřejném zastupitelstvu a všechny výše uvedené návrhy zástupců nejsilnější volební strany v obci, byly zamítnuty.
Ze strany Nestraníků a lidovců s hasičem jsme žádný návrh na konstruktivní spolupráci neobdrželi.

--------------------------------------------
Vážení spoluobčané,
při společných pracovních jednáních se zástupci volebních stran a hnutí pro letošní volby do obecního zastupitelstva naší obce, a to KDU – ČSL č. 1, Nestraníci č. 4 a Nezávislá volba č. 5, shodli na svém společném kandidátovi na starostu obce, kterým by měl být současný starosta obce Mgr. Marek Štencl.... Stejně tak prohlašujeme, že jsme připraveni ke konstruktivní spolupráci se všemi zvolenými zastupiteli. "

Malínské noviny zde : https://novymalin.cz/download/57123
------------------------------------------------

Čím ukončit povídání o "pracovním
zastupitelstvu ?
Špatnou zkušenost se sliby vystihuje staré české přísloví :

Sliby se slibují, blázni se radují !

Problém slibu tkví v tom, že slibující nejen může klamat („falešný slib“), ale přísně vzato nemůže nikdy s jistotou vědět, zda svůj slib bude moci splnit.

Zpět na diskuzi