Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 21.12.2022

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek poslední pracovní zastupitelstvo

Včera proběhly dvě zastupitelstva , první bylo pracovní a od půl šesté oficiální, třetí a současně poslední ZO v tomto roce.

To pracovní skončilo tím, že zástupce Perspektivy ,Ing.Kuba sdělil starostovi , že odmítáme chodit na tzv. pracovní zastupitelstva. Máme za to, že se
se takto úmyslně obcházejí občané naší obce a nemohou své zástupce jako veřejnost vidět , kontrolovat a seznámit se s jejich názory.

Pro veřejnost - vymetli s námi jako vždycky .

K předloženému návrhu etického kodexu zastupitele , jsme se dozvěděli , že je to zbytečné a stávající právní úprava dostatečně chování a práci zastupitele upravuje.
Tento názor měla "silná trojka" Štencl,Minář a Tylová , ostatní z lidovců a Nestraníků + hasič pak jen poslušně opakovali jako ozvěna "je to zbytečné, je to zbytečné , mám stejný názor jako pan starosta ..."

Také další návrh na pořizování audiovizuálních záznamů jednání ZO a následné umístění na webu obce, aby si každý občan mohl udělat obrázek o kvalitě práce a výkonu zastupitelů byl hozen do koše.
Argumentace "proti" byla pestrá - "nechci , aby se na mě někdo díval"," kdo chce, ten přijde" , "dá se to sestříhat tak, že budu vypadat jako vůl", "nikdo to tady nedělá " , " až Kuba bude starosta, tak si to udělejte" , " bylo by to zneužíváno" ,"nechápu, co by to přineslo " , atd.

Zjevnou nechuť opět projevil triumvirát Š+M+T a podkuřoval také radní Šváb.

Poslední návrh - zřízení dozorčí rady při PNM, aby kontrolovala činnost firmy, které obec poskytla ručení za 42 mil.Kč a zastavila obecní majetek , a také za ní bude splácet úvěr u banky , byl hozen do koše.

Tentokrát byla argumentace protistrany opatrnější , neboť i naprostý laik musí chápat, že jde o zcela legitimní a korektní požadavek, aby obec nedošla případné újmy na svém majetku kvůli obchodní firmě.

Nejspíše vadilo, že by členové dozorčí rady byli odměňováni. Když jsme sdělili, že výkon činnosti by byl bezúplatný= práce pro obec , bylo chvíli ticho.
Pak starosta tasí trumf . PNM je 100% obecní společností , výkon valné hromady dělá obecní rada i on , jako jednatel firmy. A protože jsme všichni zastupitelé, nemůže se stát, že by byl majetek "zašantročen" .
Zastupitelstvo je pravidelně informováno, každý se může zeptat na co chce a dostane odpověď , takže nějaká dozorčí rada postrádá smysl.

"Není to pravda ", oponuje doktorka Solařová , "dodnes jsme nedostali do rukou váš podnikatelský záměr , nikdo neví ,co a v jakém rozsahu se tam má dělat a na moji žádost o informace v této věci (podáno přímo na OÚ) ,jste vůbec neodpověděl."

Přidávají se i další - Kuba, Korytář , Bednářová - a potvrzují, že pokud o informaci požádali, poskytnuta jim nebyla.

Odpovídá starosta , jsem na všechno sám, jedna ,druhá nemocná, snažím se seč mi síly stačí, vše co vím jsem již sdělil , atd., atd.

Kromě bodu "streamování jednání zastupitelstva" jsem do diskuze nevstupoval a mlčel jsem .

Rád bych závěry o tom , jak to v naší obci chodí ponechal čtenářům tohoto příspěvku . Pokusil jsem se pouze veřejnosti předat informace z jednání svých zástupců, kam jí přístup umožněn nebyl.
Pouze konstatuji, že největší odpor k navrhovaným změnám mělo kompletní vedení obecní firmy PNM .
Znamená to jediné - prospěch privátní firmy je jim bližší než prospěch obce a jejich občanů.





Zpět na diskuzi