Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 21.12.2022

Vložil Michal Korytář

Titulek doplnění

Celému zasedání předcházelo již zmíněné tzv pracovní zastupitelstvo.
Zde se měla projednávat zejména problematika dřevoskladu.
Bylo nám slíbeno, že se zde dozvíme, jakým způsobem hodlá obec v příštím roce vytěžit zisk 10mil Kč právě z tohoto areálu. Takže jsme museli přijít už jenom ze zvědavosti.
Ale nejdřív se probíraly body z posledního VZZO které vlastně skončilo dřív něž začalo. Takže na jednání o dřevoskladu nezbyl čas.
Bylo nám jen oznámeno, že tam vznikne kompostárna. Tak je pravda že kompostárnu za víc než 40 mil Kč nemá jen tak někdo. Zase jsme v něčem světoví.


A TEĎ UŽ OFICIÁLNÍ 3.VZZO

A máme zde novinku.
Zastupitelé za Nestraníky, Nezávislé a KDU zřejmě stále ještě nejsou připraveni ke konstruktivní spolupráci.
Dokonce se vkrádá otázka zda-li jsou při zahleděnosti do své vlastní výjimečnosti a při nirváně ze získané moci nad obcí něčeho podobného vůbec schopni.
Můj osobní názor je ten, že by snahu o konstruktivní spolupráci nepoznali, ani kdyby je kousla do nohy.
Po té, co nám byla na 1.VZZO sebrána jakákoliv možnost podílet se na vedení obce, či možnost účasti v poradních orgánech obce, tak nám zbývá už jen podávat návrhy bodů k projednávání v zastupitelstvu.

Těch jsme na začátku 3.VZZO navrhli 45. Všechny ale byly zamítnuty.
Tohoto dění si zřejmě nevšiml (nebo ho špatně pochopil) zastupitel Zdeněk Štěpán, který jako vždy oznámil, že nevidí z naší strany vůbec žádnou snahu o spolupráci.
Dále pak nebyl schopen rozeznat běžný dialog a začal okolo sebe bezmyšlenkovitě kopat. A to i přes to, že všichni z Perspektivy se nacházeli ve velké vzdálenosti od něj (fyzicky i mentálně) a proto jsme neutrpěli žádnou újmu (fyzickou ani mentální)

Během VZZO jak je již nehezkým zvykem lítala vzduchem i tentokrát hromada lží. Jeden nestíhal uhýbat. Skoro jako z kulometu***********
*jednáme v souladu s jednacím řádem
*zvolili jsme post zapisovatelky
*v pískovně není odpad
*výsledky zkoušek vody z vrtů v pískovně jsou v normě
*nevíme kdo tam odpad navezl
*obci nevznikla škoda
*máme přebytkový rozpočet (pozn. obec dluží desítky mil Kč a dále se zadlužuje)
*již jsem Vám odpověděl.
*v areálu dřevoskladu je vyhovující asfaltový povrch

Tam se toho zase jednou nalhalo. Fuj.

Za hezkou novinku pak považuji pravdivé výroky pana starosty vyřčené se sarkastickým podbarvením. To mě opravdu potěšilo. Tak třeba:

Zvedli jsme vám daně protože už jsme nevěděli jak jinak získat peníze.
nebo
Nemáme zájem spolupracovat s veřejností.

A za úplně nejhezčí považuji vážně myšlený výrok pana starosty, že "Mezi námi není žádný stavař".
Rozhlédnu se a koukám, že v místnosti je kompletní vedení PNM (jednatelé, stavbyvedoucí, investiční technik, ekonomka..). Opravdu legrace.
Ale zrovna tento výrok pravdivý nebyl protože jsem se též nacházel v místnosti a tak jsem se připomněl.

V podstatě jediný bod při kterém se nelhalo byl bod který nám přiblížil Martin Minář, tedy:
4a Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací
Zde jsme se pak dozvěděli, že 60% naší vodovodní sítě je ve špatném stavu. A co se týká úpraven vody tak je ve špatném stavu 40%.

Na závěr jen vypíšu položky které nás pálily nejvíce při schvalování rozpočtu:
Opravování cizího majetku - zde jsme navrhovali aby byl majetek převeden nejdříve do vlastnictví obce (jednalo se o kostely) a až potom byl opraven.
Financování cizího vzdělávacího programu - zde jsme navrhovali aby ÚEV přestal poskytovat služby za podnákladové ceny. Tedy aby pracoval pro zájemce minimálně za nákladové ceny. A to pro všechny. Ale hlavně i pro ty přespolní. Malínským návštěvníkům by byly nabídnuty slevové kupóny, čímž by byli zvýhodněni.
Zaplacení majetku PNM. Dřevosklad totiž není vlastněn obcí ale firmou PNM. Kromě této levárny které jsme nedokázali zabránit jsme také navrhovali zřízení dozorčí komise pro tuto firmu.

A přímo předvánočně kouzelné taky bylo, když si na závěr hlasování o rozpočtu Nezávislí, Nestraníci a KDU ještě odhlasovali, že jim shůry spadne do klína (obecní rozpočet na příjmové straně) do konce roku 8 mil Kč za prodej pozemků. Co je k tomu vedlo nevíme.

V závěrečné diskuzi mě pak dorazila informace o tom že se nebude znovu projednávat prodloužení smlouvy týkající se umístění vysílače na škole. Ta již totiž platí do roku 2028. Takže se nám opět nehezky před 4 roky lhalo a bude se lhát dál.

Zpět na diskuzi