Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 27.03.2023

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Zastupitelstvo

Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Z 15 členného zastupitelstva se 8 lidí dohodlo předem a prohlasuje si co chce.
Starosta si skutečně plete řízení obce s vedením privátní firmy, byť je právník a řadu let poskytoval obci úplatné právní služby .Zákon o obcích zná stejně dobře jako moje maličkost.

Pamět mi bohudík slouží dobře a jako občan jsem byl přítomen v r.2018 aktu zvolení starosty Mgr.Marka Štencla.
Ve svém projevu po zvolení starostou obce jasně a zřetelně prohlásil , že svoji advokátní činnost a podnikatelské iniciativy dá bokem a bude se plně věnovat práci pro obec. Tento příslib nenaplnil.

Než bych pitval problematiku cihelny a dřevoskladu jak níže činí kolega Korytář a Boucký , seznámím vás s názorem Ústavního soudu jak se nemá spravovat majetek obce.

" Je vyloučeno, aby obec, jako územní společenství občanů majících právo na samosprávu , hospodařila s vlastněným majetkem prostřednictvím svých volených orgánů tak, že by na prvý pohled pochybným charakterem tohoto hospodaření podlamovala důvěru občanů, kteří obec tvoří, v to, že její správa je správou ve prospěch obce a nikoliv ve prospěch jiných subjektů.
Samostatné spravování obce zastupitelstvem neznamená, že by zvolené zastupitelstvo a představitelé obce stáli nad společenstvím těch, kteří je k výkonu samosprávy zvolili.
Ti, kdo obec spravují, neměli by ztratit ani na okamžik ze zřetele, že nejsou majiteli obce a že správa obce není poručníkováním těch, kteří obec tvoří. Vymkne-li se správa obce z těchto ústavních mantinelů, pak byť by i byla formálně ve shodě se zákonem, nelze jí přiznat soudní ochranu; je naopak úkolem soudů, aby takové ve své podstatě proti skutečné samosprávě namířené a tudíž protiústavní chování zastupitelstva neschvalovaly. "

Obec Nový Malín pak beze zbytku naplňuje nejhorší obavy soudu , jak by se obec spravovat neměla.


Zpět na diskuzi