Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 22.09.2023

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Povedené zastupitelstvo

Včera se odehrála další část frašky nazývané malínské obecní zastupitelstvo.

Vládní šik s osmi hlasy z patnácti , si odhlasoval co chtěl (a nebylo toho málo) a Perspektivě se 6 hlasy nedal šanci. Prý jenom pomlouváme a kydáme špínu a kritizujeme. Proto není důvodu , aby se s námi bavili. Začali jsme v pět a kolem desáté šli domů.

Přitom to začalo tak pěkně. V souladu s předpisy jsme podali řadu návrhů k projednání.
Od snížení daně z nemovitosti přes nakládání s odpady po zajištění oprávněných potřeb občanů.

Hned na začátku mi nasypal písek do ložisek Štencl, advokát a starosta, který navrhl vypustit
z programu zcela zásadní bod o odpadech.
Prý na tom pracují, je zde řada nových věcí ,probereme to mimo dosah veřejnosti a další bláboly.
Cítím se dotčený, mohl mi kdykoli předem zavolat a slušně požádat, zda bych sám bod nestáhl ,protože... Vyhověl bych mu , proč ne. Ale proč by se bavil s penzistou. Bod po vzorovém vztyčení 8 paží 5 Nestraníků, dvou lidovců a jednoho hasiče vyřazen.

Vzniklou mezeru navrhuji doplnit bodem "Podnikatelský záměr - areál dřevoskladu" ,což nám starosta naposled slíbil, ale nemajíce času při své činorodé práci , na to asi pozapomněl.
Areál za desítky mil.Kč koupila PNM bez jakéhokoli předběžného projednání v zastupitelstvu a obec jí zajistila ručení obecním majetkem. Prý je to bezva kauf, který nás (občany) naplní radostí až se dozvíme , co všechno tom vedení PNM (Tylová, Štencl, Minář) hodlá dělat. Uplynul téměř rok a nikdo neví nic.
Opět smeteno ze stolu, Mgr. Štencl hude stejnou notu , brambory jsou v řádku, na pracovním zastupitelstvu - tedy bez občanů- vám přinesu nadílku.

Vystupuje kolegyně Solařová a navrhuje doplnit návrh na snížení koeficientu daně z nemovitosti zrušení koeficientu pro místní část Mladoňov s odůvodněním , že místní jsou oproti Malínu znevýhodněni - absence služeb, špatná dopravní dostupnost , nedostatek pracovních míst,apod.

Starosta kontruje, že to by mohl potom chtít každý , přidává se zastupitel Šváb, že tam mají plno turistů, přidává se místostarostka Tylová že se tam nemají zle, apod.

Výsledek - lidé z Mladoňova díky postoji Štencla a Tylové = starosta a místostarosta= budou platit podstatně více než by mohli.
Alespoň ví , koho příště nevolit.

Docházíme k dalšímu bodu "Zajištění potřeb občanů" a předsedající, Mgr.Švábová mi uděluje slovo.
Hned na začátku položím starostovi otázku , jaké potřeby lidí z obce, kromě běžného standardu , eviduje a je je hodlá zajistit.
Ztrácí glanc, kromě nějakých drobností o ničem prý neví .
Není divu, za celý rok si vedení obce nenašlo jediný den sednout si s občany a zeptat se jich , co by se v obci pro ně mělo zlepšit nebo udělat.

Vytahuji volební program Nestraníků a lidovců.

Skutečně si to tam napsali, může si přečíst každý ,zde: https://www.novymalin.cz/download/57123

areál cihelny - sekera 19 mil. Kč , platí obec
zdravotní středisko - sekera 35 mil. Kč , platí
obec, kvalitní práci odvádí
PNM

areál dřevoskladu - sekera 42 mil.Kč, ve
vlastnictví PNM , ručí obec
svým majetkem, využití
zatím "tajdův" , tedy tajné
a důvěrné

Poukazuji na kontrolní zprávu Krajského úřadu Olomouc, která hospodaření obce označila za rizikové , zpočátku léta.
Tehdy to starosta odbyl slova , že jde o "uměle vyvolanou hysterii" a Tylová na můj dotaz jaké je finanční zdraví obce sdělila že "dobré a není žádný důvod k obavám".
Vytahuji seznam nejvíce zadlužených obcí ČR , které vydalo Ministerstvo financí , kde je naše obec uvedena.
Navíc s dodatkem obce porušující pravidla rozpočtové odpovědnosti a ptám se , co na to říkají.
"To známe", zašveholí starosta, "vycházeli z údajů krajského úřadu". Pochopitelně lakuje přítomné na červeno.
Kraj provedl místní kontrolu, kdežto ministerstvo vychází z údajů , které jsou mi průběžně zasílány z naprosto jiných zdrojů.

Pokračuji. Z obecního rozpočtu cca 100 mil.Kč/rok je 70mil. Kč k použití. Pokud si Nestraníci a lidovci s hasiči berou plnými hrstmi na své programy, potom žádám, aby se pamatovalo na to, abychomi my /Perspektiva/ mohli alespoň z části realizovat svůj program. A hlas nám dalo 37% lidí v obci.
Mrazivé mlčení.
Říkám, uplyne čas, budou další volby, vy se budete chlubit svými úspěchy , a nám zbydou oči pro pláč. A s radostí budete vykládat , jak jsme neschopní protože jsme nic neudělali.
To, že jste vycimbali obecní kasu do mrtě a nám nedali nic však lidem neřeknete.

Předkládám návrh usnesení ve smyslu Doporučeje se obecní radě, aby při přípravě rozpočtu na r. 2024 zohlednila výsledky voleb a umožnila všem volebním stranám alespoň částečně plnit svůj volební program.

A dodávám, že se k tomu můžeme sejít a najít společný konsens.
Jo, to jsem si dal !

Osmička, Nestraníci a lidovci , se probrala , hasič mlčí.

Dozvídám se , jak jsme špatní , pes by od nás kůrku chleba nevzal , kydáme špínu a kritizujeme (MUDr. Štěpán) , lidovec Minář na mě syčí " s udavečem se na ničem domlouvat nebudem, co tady budu, Tylová souhlasně tluče pěstí do stolu.atd.
Přitom právě bratr Minář nechal navézt 60 tis.tun toxického odpadu z fušek PNM do bývalé pískovny, a když to prasklo , tak to s dalším jednatelem Štenclem , hodili na obec aniž hnuli brvou.
Výsledek - sekera 40 mil.Kč pro obec na dalších třicet let, zamořené spodní vody a zprzněný kus bývalé krásné luční krajiny.

Můj návrh pochopitelně shozen ze stolu za vítězného pokřiku lidovecké a nestranické družiny.

Pokračování příště, taky to nebude nudné.





Zpět na diskuzi