Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 08.12.2023

Vložil Pavel Boucký

Titulek Malínské noviny

V posledním vydání Malínských novin mne poněkud překvapila informace o snížení jejich nákladu. Větší využití informačních technologií a přístupu k novinám na webu je zcela jistě myšlenka správná. Stejně tak úvaha o úsporách. Jenom je třeba se ptát: Kolik se vlastně celkově ušetří, je to významná položka? A proč se jeví Malínské noviny jako drahé? Vezmu-li třeba obdobnou tiskovinu sousedního Hrabišína, je rozsahově mnohem menší a obsahově dostatečná. Mnozí řeknou, že ale Hrabišín je i obec mnohem menší obec. Tak tedy větší Šumperk, zpravodaj vydává měsíčně, ale ani tři vydání za čtvrtletí položené na sebe nedosahují objemu naší kvartální "brožury". A proč? Jedna věc je zvolený formát, typ papíru a technické věci. Důležitější ale je, že z Malínských novin se stal ilustrovaný magazín. Často až desítky fotografií ze školy, školky, množství fotografií z ÚEV, od hasičů atd. svou plochou výrazně převyšují množství textu a informací v něm. Jsou to často pěkné fotky, chápu snahu se jimi pochlubit, ale něco většinou říkají jen části obyvatel s jejich obsahem nějak propojených. Podle mne patří na webovky školy, ústavu nebo konkrétních organizací, kde by měly být dostupné zájemcům. Ale vytvořit z nich balast obecních novin asi není to úplně ideální. Podobně i články, ať už koaliční, radniční nebo opoziční příliš, často nenaplňují zcela smysl obecní tiskoviny. Poplácávání se po ramenou Provozní, co vše v Malíně postavila (a co by jiného stavební firma měla dělat, než stavět?), zahrádkářské rady a mnoho jiného přece není nutné prezentovat. Redukce a řízení obsahu se zachováním rovných možností pro radniční koalici i opozici, smysluplný výběr použitých obrazových materiálů a celkové naplnění informační role tiskoviny pro informace opravdu podstatné a důležité by měly samy o sobě zredukovat rozsah novin a tím i nákladů na jejich výrobu. Nakonec snad jen, že jsem pořád nějak nepochopil, jak a hlavně komu a kam hodlá obec distribuovat těch 500 nebo kolik výtisků, co hodlá nechat vyrábět. Jde o něco více než třetinu současného nákladu, tedy ani málo, ani moc.

Zpět na diskuzi