Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova

Datum 25.03.2021

Vložil Občanka

Titulek Re: Článek p. Bouckého

Odpovědět

Na tohle vám dokáži odpovědět, pane Horký, okamžitě. Největší nepřítel jakýchkoliv změn v obci je totiž absolutní nezájem občanů o dění v dané obci. Je to způsobeno tím, že obyvatelstvo obce je sestěhováno ze širokého okolí, nikdo zde nemá hluboké kořeny a je mu jedno, co se v obci děje. Drtivá část občanů se ráno probudí a odjede do blízkého města za prací, tam si opatří veškeré potřeby i kulturu a na večer se vrací na své sídlo do obce, kde stráví zbytek dne u televize a pak jde spát. Poměrně slušná životní úroveň je nevede k tomu, aby pátrali, jak se nakládá s jejich obecním rozpočtem, a vůbec je nezajímá, jaká parta obec řídí a co s ní zamýšlí. Chudák ten, kdo by chtěl zařídit změnu v současné době. Určitě by narazil.

Píši jako anonym, neboť mám dobré zaměstnání a nerada bych měla problém se zaměstnavatelem. Vedení obce má zvláštní praktiky, a tak budu raději opatrná.

Datum 26.03.2021

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Re: Článek p. Bouckého

Odpovědět

Dobrý den,

máte pravdu, nezájem je problém. Lidé se jednoduše nemají ještě tak špatně na to, aby se o dění v obci zajímali.

Bohužel, pokud se nebudeme podepisovat pod své názory, tak si budou tihle (ani pro ně nenalézám slušné slovo) myslet, že jejich jednání má odstrašující účinek a místo toho aby se za své jednání styděli, tak se budou dále prsit na veřejnosti.

Je to stejné jako v prvním případě. Platí totiž klasické: "Mlčení je souhlas" a podepsaný příspěvek má daleko větší váhu než anonymní, i když je věcný a přínosný jako ten Váš. Pokud své názory nebudeme říkat ve svém okolí, tak budeme pouze všichni společně mlčet a šoupat nohama. Pokud názory říkat začnete, stejně se to o Vás brzy všichni dozví...

Datum 27.03.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: Re: Re: Článek p. Bouckého

Odpovědět

Také mám rád podepsané příspěvky. Ale pokud je příspěvek slušný a věcný, lze jej přijat . Mně dokonce nutí k tomu ,zvažovat zdali se nevrátit k dobám před posledními volbami kde jsme se aktivně informovali o dění v obci. Věřím , že by to bylo přínosem.

Datum 07.04.2021

Vložil Monika Ondráčková

Titulek pro občanku

Odpovědět

Jednoznačně s Vaším názorem souhlasím. Pokud by totiž chtěl kdokoliv tuto situaci změnit, stálo by ho to velmi mnoho sil, zdraví a určitě by musel ošidit i své nejbližší, a to vše s velmi nejistým výsledkem. Z tohoto důvodu také někteří opoziční zastupitelé již svou činnost ukončili a rozhodli se věnovat svým rodinám. Co se týče Vašich obav - máte pravdu, buďte opatrná. Jsem důkazem toho, jak se s nepohodlnými lidmi vypořádávají - nejenže mi byl ukončen ze dne na den prac. poměr u OÚ (což je již dobrých 5 let zpět...), byť výpovědí. Nicméně tehdejší starosta Josef Minář nelenil a vyvinul velkou aktivitu, aby mi znepříjemnil i případné budoucí zaměstnání. Neštítil se ani toho, aby mě označil za alkoholičku (a já jsem jen čokoholik - miluji čokoládu :)) před firmou, která si na OÚ zavolala pro reference. Práci jsem pochopitelně u této firmy nedostala!!! Viděla jsem také starostu Bludova, který mě znal a nedokázal se mi podívat ani do očí. Práci tam jsem také nedostala....

Datum 07.04.2021

Vložil Monika Ondráčková

Titulek ještě dodatek

Odpovědět

Sedím sice na zastupitelstvu, 1 x za tři měsíce vidím tváře těch, kteří podporovali a dále podporují tyto nekalé praktiky... A popravdě, jejich naivita (nebo osobní sobectví? nezájem?) mě stále překvapuje. Spravedlnost má zavázané oči. Proč? Je totiž vazalem právníků, křivých lidí, sobectví a peněz.

Datum 12.03.2021

Vložil Pavel Boucký

Titulek Zastupitelstvo

Odpovědět

Pan Korytář popsal průběh zastupitelstva vcelku přesně. Moc není co dodat. Kauza pískovny bude trvat ještě minimálně rok, než vybraná firma zpracuje nějaký výstup. Fakt, že při provádění terénní úpravy nebylo vše v pořádku, je jasný a neoddiskutovatelný. Jinak by ČIŽP neměla důvod požadovat po obci zpracování studie za víc než půl milionu. Už jen tato částka je jednoznačně škodou způsobenou obci porušením povinností při realizaci této stavební zakázky. Jeví se to jednoduše. PNM porušovala, obec nekontrolovala, paradoxně v dvojjediné osobě jednatele firmy a starosty. S vymáháním případné náhrady škody to je a nejspíš i bude všelijaké. Obec dnes v radě reprezentují titíž lidé, kteří nesou potenciální odpovědnost za daný stav, ať už z pozice obce nebo obecní společnosti. Už marně vynaložené vícenáklády na opakované vyjmutí a znovuuložení materiálu do cesty za školou nijak nebyly řešeny, nikdo nebyl volán k zodpovědnosti.

V době blízké lze také čekat v rámci zastupitelstva řešení dalšího zajímavého problému - projednávání změny územního plánu. Doufám, že toto vyvolá u občanů zájem o to, jak bude dále vypadat jejich obec.

Datum 09.03.2021

Vložil Michal Korytář

Titulek VZZO 8.3.2021

Odpovědět

Včerejší zasedání obce probíhalo do jisté chvíle hladce, v podstatě nebylo co řešit.

Starosta informoval, že výběr daní probíhá dobře a že se zatím vybralo do obecní kasičky o něco více, než minulý rok touto dobou.

Dále oznámil, že kvůli nové legislativě dojde k navýšení ceny za odvoz odpadu. Zřejmě bude část nákladů přenesena i na občany. Zde jen podotknu, že už to bude víc než rok, kdy před tímto varoval Ing Vinkler a žádal, aby obecní zaměstnanec, který má odpadové hospodářství na starosti, připravil materiál pro další postup. Pak nastínil i možná řešení problematiky. Vedením obce jsme byli následně ujištěni, že jsme v odpadovém hospodaření nejlepší v okrese a že se nemáme o nic starat. To už tenkrát nebyla pravda a dnes je jasné, že obec jednoznačně zaspala a my si připlatíme.


V bodě 4 starosta obce poreferoval o zoučasném řešení černé skládky, tedy pískovna.
Nejdřív byla zúčastněným nabídnuta klasická UHO (univerzální hnědá omáčka) bez informační hodnoty.
Jako příloha padla informace o výběru firmy, která provede vrtání sond a podle toho, co vyvrtá, navrhne další řešení (vrtat se bude v nejbližší možné době).
Jako dezert pak padla do placu informace o tom, že minulý starosta nebyl za nic v souvislosti s touto skládkou odsouzen. Proto nevznikla obci žádná škoda a proto si za svoji dlouholetou práci exstarosta zaslouží potlesk.

Koalice tleskala, až jim roušky padaly. Bylo to opravdu směšné a tak jsem se jim smál a chechtal a při tom kroutil hlavou. Bylo zcela jasné, co musí přijít.
Bouřlivý potlesk však ještě nebral konce a tak se na mysl plížilo přirovnání k atmosféře stranického sjezdu KSČM.

Ihned po posledním tlesknutí následovala otázka od Ing Jany Andrískové ohledně ceny za kterou budou prováděny zmíněné práce již vybranou firmou. Odpověď: 500 000.

Vzhledem k odpovědi a předešlému výjevu, který se nám naskytl, jsem se zeptal, kdo tuto částku uhradí. Odpověď: Obec.

Další otázka byla tedy, který pracovník z obce je zodpovědný za dohled při realizaci skládky a jaká budou opatření proto, aby se podobná věc neopakovala.
Jako odpověď přišly minuty servírování nízko informačně hodnotné a lživé UHO na kterou už ale neměl nikdo chuť, protože odpověď všichni dobře víme a starosta to říci nesmí.

Zde jen doplním, že stejný postup, jaký bude provádět vybraná firma byl Ing Andrískovou opět navržen již minimálně před rokem.


Ukazuje se tedy, že v obci máme obyvatele, kteří rozumí mnohé problematice velice dobře. Také se ukazuje, že jeden člověk už z principu nemůže obsáhnout vše.
Mohu tedy napsat, že zastupitelé za "Hnutí nezávislých" předběhli v disciplíně "plánování do budoucnosti" starostu o rok, možná i o dva.


Také se řešila cihelna-probíhá jednání s firmou která pronajímá zemědělskou techniku.

Mudr Štěpán následně opět nahlásil problém s mládeží scházející se na hřišti u cukrárny. Pokud dobře počítám, tak to je opakovaně neřešený problém-předneseno již na třech VZZO.

Před tím, než jsme se rozešli, tak jsem se zeptal, zda-li bylo vydáno stavební povolení k rekonstrukci chodníku od zastávky u školy směrem k Rychtě a kdy bylo možné nahlédnout do projektové dokumenetace. Jednoduchá otázka, ale bez přímé odpovědi. Někteří zastupitelé se čertili (minimálně přistižen i jeden z KDU), proč se o to zajímám a co zase hledám za problém. Dostal jsem příslib, že mohu nahlédnout do projektu, který je na OÚ. Děkuji a nabídku samozřejmě jako vždy využiji. Už jenom proto, že mnozí moji sousedé neví, jak bude vypadat chodník a sjezd před jejich nemovitostmi, taky proto, že na to mám jako občan nárok, ale hlavně proto, že žijeme v 21 století a tyto věci by měly být v normální obci zveřejněné úplně všude (halvně na stránkách) a tady se to zase někde tutlá pod stolem.

Datum 09.03.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Re: VZZO 8.3.2021

Odpovědět

Celou záležitost ohledně pískovny a navezeného odpadu veřejně označuji za lumpárnu.

Ta spočívá v tom, že tzv.Terénní úprava-pískovna Nový Malín sloužila obecní firmě Provozní Nový Malín jako nelegální skládka zejména stavebního odpadu z jejích akcí.
Když to prasklo a do věci se vložila ČIŽP shodila svoji vinu PNM na vlastníka pozemku-obec Nový Malín.
Ta neprotestovala, neboť ani nemohla.
Jednatelé firmy Josef Minář a Mgr. Štencl a jejich věrná souputnice, tedy starosta, právní služba obce a místostarostka , svorně a jednotně prosadili ,aby vůči obci bylo vedeno správní řízení.

Které dopadlo tak, že obec za 500tis.Kč
z veřejného rozpočtu uhradí odběry a analýzy vzorků a s návrhem na další postup předloží ČIŽP.

A to je teprve počátek,ČIŽP uloží povinnost zajistit původci-nyní vedeno chybně obec Nový Malín- nápravná opatření realizovat.

V nejmírnější variantě odhaduji, že tzv. nápravná opatření přijdou na 4-6 mil.Kč .

Na to se dívat nebudeme a využijeme všech dostupných právních kroků, aby následky nesli ti co tento stav vyvolali.
To už bude přímá škoda vzniklá obci zjevně neprávním jednáním jiných osob.
Řečí § - porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití postavení úřední osoby.

Podnikat k vlastnímu obohacení na úkor obce a poškozovat životní prostředí tolerovat nebudeme.

za spolek Malínské aleje
Miroslav Vinkler

Datum 16.03.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: VZZO 8.3.2021

Odpovědět

Schůze Zastupitelstva jsem se nemohl zúčastnit, ale díky reportáži pana Korytáře jsem v obraze. Lituji pouze toho ,že jsem přišel o ovace patřící bývalému starostovi. Ono za vytvoření velké černé skládky jsou ovace vždy mohutné , za malou černou skládku jsou pouze malé.

Datum 08.03.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Nechcete si zkontrolovat ?

Odpovědět

Více než 170 tisíc pozemků a nemovitostí po celém Česku nemá jasného majitele. Dohledat se je snaží Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten zároveň vyzývá občany, aby si na stránkách úřadu zkontrolovali, zda jim některý z "opuštěných" pozemků nepatří. V roce 2023 totiž nenávratně propadnou státu.

https://zpravy.aktualne.cz/finance/uzsvm-vyhledavac/r~4cc08e7860a811eb9d74ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=1jDTGz6LQEp-202103081007

Datum 04.03.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek místní komunikace

Odpovědět

Budu stručný, po zimě došlo k podmáčení místní komunikace ,nezpevněná část ,od OÚ k propustku pod tratí.
Problémy s chůzí, o autu nemluvě. Ve čtvrtek jsem kontaktoval starostu, v Po opět.
V pondělí jsem dostal odpověď,dnes cesta spravena.
Z mé strany poděkování Mgr.Štenclovi za jeho přístup v této věci.

Datum 01.03.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Šumperkský zpravodaj

Odpovědět

V Šumperském zpravodaji na stránce číslo pět jsem narazil na článek s tímto nadpisem: ,,Šumperk chystá nový strategický plán, prosí občany o spolupráci."

Tak takovýto článek s tímto nadpisem, kde žádá vedení obce občany o spolupráci, byste určitě v malínských novinách nenašli. Naše vedení obce si strategický plán udělá samo a zbytečně neotravuje občany.

Datum 25.02.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek oprava webu, zimní údržba

Odpovědět

OÚ zareagoval a opravil si hrubku. Nyní již správně zobrazováno na obecním webu :

"Nebyly nalezeny žádné výsledky"

Jak vidět , když se chce tak to jde.

Abych se dostal i k něčemu jinému. Téma - zimní údržba, odstraňování sněhu z místních komunikací.

Za mě "za jedna ", bez jakýchkoli připomínek. Gratulace na PNM , ať vám to vydrží i nadále.

Datum 26.02.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: oprava webu, zimní údržba

Odpovědět

Přidávám se ke kladnému hodnocení , zejména k údržbě cyklostezky. Nejlépe to člověk poznal při jízdě do Šumperka , Malín byl v úklidu vždy napřed a to pomíjím nevhodný posyp cyklostezky na části patřící městu. Ta výdrž by měla být samozřejmostí.

Datum 26.02.2021

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: oprava webu, zimní údržba

Odpovědět

No za mě bych dal jinou známku. Chodník od školy ke kostelu vlevo-nedostatečně. Chodník od cukrárny ke středisku-nedostatečně. Množství soli na cyklostezce by se občas mohlo zvýšit.

Když se čeká namrzlý povrch a silničáři vyjedou v 18:00 preventivně předsolit, tak se v Malíně druhý den ráno v uličkách kloužeme. Nechápu proč starostové netlačí na to, aby dispečer z SSOK poslal vždycky info staorstům obcí v okolí. Je rok 2021 a kraždý má mobil nebo mail.

Datum 01.03.2021

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: oprava webu, zimní údržba

Odpovědět

Taky se nepovedlo napsat dlouhé í v hypertextovém odkazu na Malínské noviny.

Takže celková korektura asi neproběhla.

Datum 22.02.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Okruh pro pejskaře

Odpovědět

Včera jsem si prošel, a částečně i projel , okruh pro pejskaře. Začal jsem u křížku a pokračoval vzhůru podél Račího potoka. Potůček se v některých místech trochu rozlil, ale není problém projít bez obtíží . Průchod Kaňovím lesem dobrý a v jeho nejvyšším bodě,je na louce stále znatelná stopa ve sněhu směřující k začátku Mokřadu. Zde je nejlepší použít nový průchod a to přímo středem, kde v rákosí je znatelný chodník . Okolní louky jsou stále mokré a obsahují mnoho vody. Doporučuji však ještě po jistou dobu nepoužívat Drásalovu cestu ,neboť je neschůdná a je na ní silná vrstva ušlapaného sněhu , který nestačil ještě roztát . To samé platí pro terenní schody a chodník ve tvaru es . Přeji pěkné procházky.

Datum 24.02.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: Okruh pro pejskaře

Odpovědět

Omlouvám se za hrubku ve slově Kaňovým lesem. Děkuji.

Datum 16.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Poplatky za ukládání odpadů

Odpovědět

Protože se nikdo z OÚ neobtěžoval informovat občany o navýšení cen za popelnici ( navýšení o 20%) ,což pouze dokládá vztah malínské vrchnosti k poddaným - občanům, dovolím si to udělat za starostu.
----------------------------------

Od 1.1.2021 vstoupil v platnost nový zákon o odpadech a tři další související zákony. 1.12.20 je Poslanecká sněmovna schválila a 4.12.20 zákon podepsal také prezident republiky ,následně bylo vydáno ve Sbírce zákonů, čímž zákon nabyl účinnosti.

Ze zákona skutečně plyne navýšení cen za uložení komunálního odpadu na skládkách ze současných 500 Kč / tunu postupně až na 1850 Kč v roce 2029 , a tím se vrchnost v Malíně bude ohánět .

Co se však od Štencla a spol. nedozvíte je, že obec mohla požádat o třídicí slevu, což je dočasný nástroj, kterým obec může získat snížení poplatku za ukládání komunálního odpadu.

Jinými slovy, kdyby se v Malíně nechrápalo a s předstihem se pracovalo na realizaci opatření snižujících objem ukládaného odpadu ( 100% dotace) , nemuseli jsme z portmonky vytáhnout ani korunu navíc.

Zde připomínám, že již starostovi Minářovi jsme nabízeli spolupráci od r. 2016 a po volbách 2018 jsme novopečeného starostu Štencla žádali o zřízení komise životního prostředí , která m.j. měla právě dohlédnout na odpadové hospodářství.

Rada obce nezřídila ani jednu komisi , Štencl ,Tylová, Minář , Švábová a Šváb ví všechno nejlépe , občany ke svému rozhodování nepotřebují, a podle toho to taky dopadlo. Vytahují nám všem zbytečně peníze z kapsy.

Zklamáním je pro mě výkon šéfa odpadového hospodářství obce Ing. Faltuse , který už zapomněl jak se s odpady dá také hospodařit.

Ale nevěšme hlavu, Malínská provozní nechala navézt do areálu bývalé pískovny cca 30 tis. tun nebezpečných odpadů , které budou na náklady obce zajisté vhodně ošetřeny a ještě nám všem
VITŘE zrak.


Datum 16.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Re: Poplatky za ukládání odpadů

Odpovědět

Dodatek - kdo má zájem ať si přečte schválenou Metodiku ŽP v této věci.

Dostupné zde :
https://www.smocr.cz/Shared/Clanky/9883/oodp-sdeleni-mzp-nz-skladkovaci-poplatek-final-16122020.pdf

Datum 23.01.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: Poplatky za ukládání odpadů

Odpovědět

Pane Vinklere, mohl by jste blíže vysvětlit pojem třídící sleva , jež jste použil v příspěvku ze dne 16. 1.. Na obecních stránkách toto zřejmě nenajdeme. Děkuji.

Datum 12.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek webové stránky obce

Odpovědět

Nové webové stránky obce (kolik ta sranda stála?) ohromí řadou výrazných vylepšení. Pokud nenajdete orgány obce (zastupitelstvo, rada) a zadáte na ně dotaz vyblafne na vás toto sdělení :

"Výsledky vyhledávání "
"Nebyli nalezeny žádné výsledky"

I žák prvního stupně ZŠ se v jazyce českém učí o psaní "i" ,"y" ve shodě podnětu s přísudkem.

Věta "Nebyli nalezeny žádné výsledky" pak dokládá úroveň zpracovatele webových stránek obce, starosty, místostarosty a obecní rady v jazyce českém.

Starosta,magistr práv , měl být první ,který tohle měl omlátit o hlavu dodavateli.

Místostarostka,Tylová Lenka pak asi v hodinách jazyka českého nedávala pozor , neustále vyrušovala a právě tohle asi v hodinách češtiny prošvihla.

Josef Minář , člen RO , si toho nevšiml,protože má na starost důležitější věci a vlastně ho takové detaily nezajímaly ani předtím.

Mgr. Jana Švábová (KDU) se z toho jen tak nevykroutí. Jednak má magisterský titul, ale na rozdíl od starosty vyučuje naše děti jako ředitelka ZŠ a MŠ, a ta první měla řvát jako Tarzan.

A nakonec poslední člen rady obce Bc. Jan Šváb - pracovníkovi státní správy je vlastně jedno jak se něco píše, hlavně že je klid mezi občany.

Původně jsem chtěl napsat příspěvek o zdražení likvidace odpadů v obci Nový Malín (+ 200 Kč za popelnici) , abych si vyřídil účty na úseku životního prostředí s lidmi, kteří ztratili kontakt s realitou - vedení obce ,RO a vedoucí odpadového hospodářství Ing. Faltus- , ale tohle mě fakt dostalo.

Kladu prostou otázku, kdo za obec přebíral webové stránky obce Nový Malín , kolik to stálo a kdo se podepsal pod příkaz k úhradě z obecního rozpočtu ?

Datum 14.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek webové stránky obce

Odpovědět

"Nebyli nalezeny žádné výsledky=setrvalí stav "


Pravda, v době pandemie nemůžeme chtít změnu za dva dny. Tak schválně, kdy to bude...

Datum 20.01.2021

Vložil Češtinář amatér

Titulek Re: webové stránky obce

Odpovědět

Nemám nic společného s místním úřadem či školou. Čeština mne baví, ale nepovažuji se ani v tomto ohledu za bezchybného. Což mi jistě nebrání v tom, abych souhlasil, že chyba na webu obce je z těch velkých.
Nicméně : v příspěvku pana Vinklera je dosti chyb stylistických, tam je potřeba i citu pro jazyk. Hlavně však několik zásadních chyb interpunkčních. A psaní čárek je pro vyjádření myšlenek a porozumění textu velmi podstatné, byť čtenáře třeba neuhodí do očí tak výrazně jako chyba v psaní i nebo y.
A také je potřeba upozornit, že s přísudkem by měl mít shodu podmět, ne podnět. Ale snad se jednalo o překlep, což se může stát i suterénovi. Vlastně suverénovi.

Datum 20.01.2021

Vložil Aa

Titulek Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Datum 20.01.2021

Vložil Aa

Titulek Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

:)

Datum 20.01.2021

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Občas tu taky napíši hrubku, za kterou bych se nejraději propadl. Bohužel se to už pak vzít zpět nedá a člověk na ni přijde nejčastěji až po zobrazení napsaného příspěvku. Stejně tak jako snaha o dodržování interpunkce. Zde vetšinou převáží hodnota myšlenky pisatele nad jejím projevem.

Myslím, že poznámka pana Vinklera míří spíš na to, že zastupitelé z vládnoucích stran nejsou připuštěni ani k takovým pracem, které by jistě zvládli. Jeden člověk vše zvládnout nemůže, i když si to stále myslí. Výsledky pak hovoří jasně.

Mnozí si to neuvědomují, ale podobné záležitosti, které vidí všichni návštěvníci (webu či obce) na nás vrhají nehezké světlo. Jsou to právě ty záležitosti jako je hrubka na stránkách, vánoční výzdoba v létě, poslepovaná škola, zvlněné uličky, roztancované lampy, nesjednocený styl autobusových zastávek, rychlost 30km/h u zastávky u školy...

90% lidí kteří mě navštíví z jiných krajů, pak s úsměvem jako první věc po pozdravu říkají, že u nich to teda není žádná sláva, ale že tady to je opravdu Klondike. Nejvíc mi vadí že to říkají i návštěvy z Prahy či z Ostravy.

Datum 20.01.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Každý z nás ,kdo se jednou rozhodl zúčastnit se diskuse na těchto stránkách, nese svoji kůži na trh. Mně potěší každý příspěvek a nějaká ta chybička se prostě promíjí. Prominul bych chybičky ,třeba na oficiálních obecních stránkách, kde by nám někdo vysvětlil jak to vlastně je s úpravami cen za odpady.

Datum 20.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Češtináři amatérovi :

Webové stránky jsou vizitkou obce . Pokud návštěvník z libovolné části ČR sezná, že se obec prezentuje hrubkami při své prezentaci, je to ostuda.
A to nejen dodavatele webu obce, ale zejména obce samotné.
Je to stejné jako by přijela repre návštěva třeba
z Polska a vítal ji starosta s dírami na kalhotách.

Na rozdíl od tohoto odstrašujícího případu, je tato stránka diskuzní a běžně se stává, že někomu občas něco ulítne. Což mně absolutně, amatére češtináři , nevadí.

Datum 21.01.2021

Vložil

Titulek Re: Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Mně také nevadí, že někdy někomu něco ulítne. Jen mne překvapilo, že při psaní příspěvku o chybě na webu obce jste sám udělal dost chyb.
K úrovni češtiny celkově jste v diskusi na webu tolerantní. Nechť. Ale nedělejte prosím drama z překlepu na stránkách obce.
Ve vašich textech je zvláštní formulace "vyřídit si s někým účty". Možná to je ten hlavní problém. Pořád si někde chcete vyřizovat účty, tak pak jste schopen vyčítat jednotlivým radním, že obec má špatně napsané místo písmeno.
V zemi, kde velké části národa nevadí, že premiér česky řekne větu spíše náhodně.

Datum 21.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Re: Re: Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Anonyme, dám ti jeden postřeh a to zadarmo.
Obec spravují lidé, které jsme vybrali ve volbách. Někteří z nich (starosta,místostarosta a obecní rada) jsou placeni z našich daní, aby to k něčemu vedli.

Pokud dělají chyby ( a nejen gramatické) a obec vedou špatně, je mým právem jim to vytknout=vyřídit si účty.

Na rozdíl od vás se neschovávám v davu a jsem zvyklý říkat věci do očí i vrchnosti.

Takže řešíme problém, kdy prokazatelně vedení obce chybovalo a poškodilo nás - občany Malína.

Ale anonymové se obouvají do mě, protože je to pohodlné místo toho , aby se zajímali o to, jak je naše obec spravována.

(nezapomeňte si v závětří,aby to nikdo neviděl, požádat o starostenskou pochvalu)

Datum 22.01.2021

Vložil Xx

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Asi se raději schovavejte... Tolik zlá v jednom člověku.., jak sám se sebou můžete vůbec vydržet, je mi vás líto pane.... Jsem rád, že vás maliňaci nevolili

Datum 23.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Aby ses nám nerozbrečel, hrdino...

Datum 27.01.2021

Vložil Xx

Titulek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Zatím tady brečíš ty... :)

Datum 15.01.2021

Vložil Jakub Kunčar

Titulek Re: webové stránky obce

Odpovědět

Pan Bc. Jan Šváb není pracovníkem státní správy, nýbrž školníkem na zdejší škole.

Datum 15.01.2021

Vložil Miroslav Vinkler

Titulek Re: Re: webové stránky obce

Odpovědět

Tak to beru zpět, vycházel jsem z dokumentu "Volební speciál Nový Malín 2018"

A místo toho doplňuji u Bc.: I takový školník na ZŠ by s tímto stavem věcí neměl smířit."

Datum 20.12.2020

Vložil Josef Horký

Titulek Okruh pro pejskaře

Odpovědět

Na okruhu pro pejskaře došlo k drobným úpravám.Když půjdete po louce k Mokřadu tak je výhodné jej neobcházet, ale podél rákosí dojít až ke skupince vzrostlých stromů a zde po provizorním přechodu pomocí čtyř terenních schodků se napojíte na stávající trasu vedoucí mokřadem / děti z lesní školky ji nazvali malínská amazonie /. Trasa Vás dovede na Drásalovu cestu kde nějaká dobrá duše rozšířila cestu.Kmeny použila na vylepšení hatí v prameništi které již byly značně zašlapány v blátě. Díky za toto vylepšení. Chodníček ve tvaru es ,směřující na hráz ,je pěkně viditelný, což svědčí o tom že je velmi využíván.

Datum 20.12.2020

Vložil Redakce

Titulek Re: Okruh pro pejskaře

Odpovědět

Se svolením autorky byl do Novinek vložen článek o kříži u Račího potoka.
Tento kříž je počátečním bodem okruhu.

Datum 02.01.2021

Vložil Josef Horký

Titulek Re: Okruh pro pejskaře

Odpovědět

Jistý občan ze střední části obce mi vyprávěl , jak využil okruhu pro pejskaře. Vzal pejska do auta a zaparkoval u lesní školky. S pejskem prošli okruh, nasedli do auta a jeli spokojeni domů. Říkal , že jej budou používat častěji neboť dříve jezdili na Plechy k čistírně odpadních vod ,kde využívali prostoru směrem k rybníkům a na Třemešek. Zemědělci však polní cesty tak zdevastovali ,že nejdou používat. Okruh kolem poldrů je pro něj vhodnější. Přeji mu aby si řádně užil pěknou přírodu v tomto koutu obce.

Datum 14.12.2020

Vložil Josef Horký

Titulek Zastupitelstvo

Odpovědět

Na obecních stránkách nás občany zve starosta obce na veřejnou schůzi ZO , která se koná v 18,00 na obecním úřadě. Dobrá příležitost pro ty ,kteří se zajímají o dění v obci a rádi by položili nějaké otázky pro které zatím nenachází odpovědi.

Datum 15.12.2020

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Zastupitelstvo

Odpovědět

Je to stejné jako s volbami do poslanecké sněmovny. Až teď, v době covid krize, obyvatelé kroutí hlavami nad tím, koho si zvolili. I ti, co dosud tvrdili, že se jich volení netýká (cca 33% obyvatelstva) teď na vlastní kůži zapařenou od nošení roušky poznávají, že neměli pravdu.

Podobné to je i na obecní úrovni-ještě krize nepřišla a tak zde panuje nezájem.

V současnosti se pořádají v naší obci tzv. skrytá pracovní zastupitelstva, kde se projednávají podrobnosti k jednotlivým bodům pro budoucí VZZO.
Výsledek? Občanům se nedostává vůbec žádných informací nejen o plánovaných projektech ale hlavně ani o tom, proč jím volený zástupce hlasoval tak jak hlasoval.

Jak to tedy probíhá na VZZO? Přečte se bod který byl už předjednán a pak se hlasuje. Rozprava k projednávaným bodům se nově již nekoná. Opozice mlčí. Koalice taky mlčí a nemá tedy možnost se zesměšnit či ukázat svůj tvůrčí potenciál.

To nejdůležitější o čem se včera mělo jednat nebyl návrh rozpočtu.

Byl to bod, ve kterém se hlasovalo o tom, že rada obce může samostatně rozhodovat až o 20% rozpočtu mezi konáním jednotlivých zasedání. A to nově ještě přibyla pravomoc zahrnout sem i rozhodování o příjmech z jiných zdrojů.
Takže rada obce (5 členů) může pokud proběhne dostatečný počet VZZO rozhodnout sama o celém rozpočtu. Předpokládám, že se v radě hlasuje nadpoloviční většinou a tak stačí pouze 3 hlasy.
Toto není demokracie (vláda lidu), to je oligarchie (vláda prominentní menšiny bez možnosti kontroly).
Čekaně tento návrh prošel.
Roušky mnoha zastupitelů se mocně nafoukly z toho jak si oddechli, že po nich nebude nikdo požadovat vyvíjet samostatnou iniciativu či nadbytečnou moskovou činnost.

V průběhu konání ZZO jsme pak neslyšeli nic jiného než sladkou chválu a to tak v nadbytečné míře, že se z toho jednomu chce začít zvracet kostky cukru.

Celkový dojem by se dal přirovnat k akci sjezdu KSČ pře rokem 1989.

Tedy až na to, že si pan starosta stěžoval na chování vlády. Zde si myslím, že by si měl nejdřív zamést před obecním úřadem. Před PNM bych pak poradil raději nezametat, ale rovnou předláždit.

Takže novoty:

*Už se ví, co bude v přízemí domu 123. Budou to byty. A jelikož to budou sociální byty, tak do jejich obsazování nebude mluvit jen OÚ Nový Malín ale své si řekne i Úřad Práce.
V tomto případě vedení obce prokázalo dokonale svoji neschopnost cokoliv vymyslet, případně si nechat poradit. Kdo čekal například zvýšení občanské vybavenosti, může čekat dál. Jedinou výhodou je, že provoz bytů nebude nějakou dobu natrhávat obecní kapsičku s penězi.

*To se ale ovšem nedá říci o černé díře. Jenom dotace z obce na provoz díry byla letos 1 700 000 Kč. A protože je to málo, tak letos došlo k rozšíření díry za 3 570 000 Kč.
A protože se nám způsob hospodaření stylem "do díry" velmi líbí, tak ji roztáhneme v roce 2021 o dalších 3 895 000 Kč a na její provoz dáme o 300 000 více, tedy rovné 2 000 000 Kč.
Při tom obec bude v roce 2021 platit svůj dluh už ve výši 6 629 000 Kč. Gratuluji vedení obce s tím, jak hluboko dokázali hospodaření s obecními penězi dotáhnout.

*Cihelna. Doufá se, čím dál tím víc, že se část pozemků prodá, i když se investoři zatím nehrnou. Jak to tedy je? Došlo k zakoupení areálu za 19 mil na čemž překupník vydělal na hloupém kupci 15 mil Kč.
Co bude následovat? PNM postaví za dalších 10 mil Kč sítě pro jinak neprodejné pozemky, aby je následně mohli prodat za 5 mil Kč.
Výsledek bude pro obec -24 mil Kč a vlastnictví zbytků neprodejných pozemků. Dále jen za údržbu vyplázneme 300 000 za každý rok.
Nový vlastník si postaví, co uzná za vhodné a obec utře nudli. Sen o Malínské Robotriu zůstane tak max pod peřinou, tedy pokud jej tedy nikdo nevyvětrá.

Datum 15.12.2020

Vložil Pavel Boucký

Titulek Re: Re: Zastupitelstvo

Odpovědět

Snad jen upřesnění. Byty v přízemí domu 123 jsou nový nápad a jen tyto byty NEBUDOU sociální. Byty v dalších patrech pak podle dotace sociální budou s pravidly dle dotačního titulu.
U plochy bývalé cihelny buďme se závěry opatrnější. Zatím se jen fabuluje s dohady, tak počkejme se soudy do doby, než se dozvíme konkrétní informace.

Datum 15.12.2020

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Re: Re: Zastupitelstvo

Odpovědět

Děkuji za doplnění.

Zároveň ale nevěřím, že se podaří akci cihelna dotlačit na nulu. Ani na -10mil. Tak uvidíme.

Datum 15.12.2020

Vložil .........

Titulek Re: Re: Zastupitelstvo

Odpovědět

Smutné, Nový Malín je definitvně ztracen...

Datum 16.12.2020

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Re: Re: Zastupitelstvo

Odpovědět

...spíš zadlužen, to je to správné slovo. Za letošek definitivně.

A kdo z toho má prospěch? Na to ať si každý odpoví sám.

Datum 16.12.2020

Vložil Josef Horký

Titulek Re: Re: Zastupitelstvo

Odpovědět

Reakce na poznámku p. Korytáře o neveřejných ZO. Demokraticky zvolené zastupitelstvo ve svobodných volbách by mělo jednat veřejně před zraky svých voličů. Pokud to dělá tajně a pokoutně je to špatně. O něčem to vypovídá.

Datum 06.12.2020

Vložil Josef Horký

Titulek Třešňová alej

Odpovědět

Dozvěděl jsem se , že na třešńové aleji se prováděli nějaké úpravy /jedná se o alej mezi Malínem a Krásným. Nemohl by někdo ze spolku Malínské aleje podat informaci o jaké práce se jedná a v jakém stavu se alej nachází. Věřím ,že některé občany by tato zpráva zajímala. Děkuji.

Datum 09.12.2020

Vložil Michal Korytář

Titulek Re: Třešňová alej

Odpovědět

Zdravím,

došlo k dosadbě a prořezu suchých větví nad vozovkou. V příštím čísle Malínských novin vyjde článek s fotkami a bližším popiskem.

Datum 04.12.2020

Vložil Josef Horký

Titulek Kříž u Račího potoka

Odpovědět

Před jedenácti lety vyšel v Malínských novinách článek paní Koverdynské ve kterém nám přibližuje historii křížku, který stojí u Račího potoka, v místech kdy nyní je vstup do lesní školky. Popisuje v něm jak křížek vznikl a k čemu sloužil. Byl to důležitý bod pro lidi z Louček /dnes součást obce Hrabišín / kteří tady měli zastavení při cestě na bohoslužby do kostela v dřívějším Frankštátu. Cestu ,kterou používali, je dnes již zarostlá. Bylo již několik pokusů ji obnovit, ale pořád chyběl motiv. V současné době alespoň část cesty je zahrnuta do okruhu pro pejskaře. Okruh začíná právě u popisovaného křížku.

Datum 07.12.2020

Vložil Majitelka pejska

Titulek Re: Kříž u Račího potoka

Odpovědět

Pane horký, prosím vás, mohl byste ještě jednou popsat trasu kudy ti pejsci chodí?

Přidat nový příspěvek