Dobrý den,
vzhledem k omezení komentářů na FB stránkách Perspektivy by mě zajímalo, jestli se plánujete nějak oficiálně vyjadřovat k budování stezky na přehradu a "zvelebení" soukromých pozemků?
Píšete tady o tom, kdo co dělá špatně, a tady o tom ani smůla. V malínských novinách byl článek alá poplácávání po rameni, co jsme dokázali, vyzněl hodně uboze kontextu s článkem druhým. A pak trapné upozornění na facebooku na chyby v textu novin - proč řešíte takové věci, když byste měli vysvětlovat takové závažné zasáhnutí do soukromého vlastnictví. které je v naší zemi garantované.
Pak si dovolím osobní vzkaz, asi by to chtělo trochu sebereflexe, Vaše vychloubání tady, to se nedá číst. O sebereflexi pana Korytáře nemám iluze, ten u mě skončil během prvních voleb, kdy kandidoval, kdy měl a veřejně prezentoval informace o průběžném výsledku voleb během sčítání hlasů. Vše by se dalo dohledat v této diskuzi, pokud bych dostatečně dlouho hledala, pokud mi budete oponovat, že to takto nebylo. Já jen doufám, že nové partnerství v zastupitelstvu Vám přinese kýžený pocit vítězného věnce.
Arbor ex fructu cognoscitur.
Diskusní téma: Postřehy z Nového Malína, Plechů a Mladoňova
———
Datum 25.09.2024
Vložil Michal Korytář
Titulek 14 VZZO, Nýmandi Štepán + Štencl a spalovna
OdpovědětTito dva výše uvedení jedinci vůbec nepochopili, že se na VZZO mají projednávat obecní záležitosti a nikoliv záležitostičlenů mého klubu zarputilých fanoušků. A to nejsou členy zastupitelstva první volební období. Budu muset asi uspořádat autogramiádu pro lidi, kteří se mojí osobou zabývají více než je zdrávo.
Speciálně pro nýmanda Štěpána: Pokud byste nechtěl nadále ze sebe dělat na veřejném jednání hlupáka, mohu vám za úplatu poskytnout školení o nakládání s druhotně vzniklým materiálem. Ale jinak obecně platí, že to, co občané dělají na vlastním pozemku je jejich věc. Na rozdíl od toho když vy zaneřádíte obecní cestu, což je věcí i obce.
Speciálně pro nýmanda Štencla: Jsem zaměstnáním rozpočtář. Podílím se přípravě miliardových projektů. Ročně mi pod rukama projdou stovky projektových dokumentací. Mohu tedy říci, že to co předvádí Štencl jako zadavatel projektů za obec a Ing Brtna jako zhotovitel projektové dokumentace patří ke slabšímu okresnímu průměru.
Na video záznamu si pak všimněte, že se mi nedaří Štenclovi vysvětlit, že by na obci měl být někdo, kdo věci (dopravním stavbám) rozumí a zadává vstupy projektantovi a vede jej k pro obec výhodnému výsledku. Stejně jako když stavíte dům a máte požadavky na architekta, tak musí být na obci někdo, kdo řekne projektantovi co má být výsledkem jeho činnosti. Nikoliv si od líného člověka pouze nechat věšet bulíky na nos ohledně věcí které " PRÝ NEJDOU".
Též jsem musel ze Štencla vylámat informaci o tom, kdo zpracovává cenové nabídky od PNM a pak je předává obci jakožto budoucímu investorovi. Pochybuju že pochopil o co jde a mám za to, že byl rád, že ze sebe vysoukal nějaké jméno.
No když vezmu cenovou nabídku projektu "Údržbové práce na MK43c Nový Malín (rozpočet vyhotovil Ing. Brtna) a nacenil... asi někdo neznámý z obce či PNM, tak jen při pohledu na výrobně režijní náklady v celkové původní hodnotě 160 000 se nám po zásahu Perspektivy podařilo ušetřit 119 tis!!! Malínská klasika.
A co se týká projektu spalovny, o kterém Štencl a jeho kamarád z obecenstva hovoří jako o výmyslu a konspiraci, tak je nutné říci že opět lžou.
Jednak Štencl při koupi areálu říkal že uvažuje o pyrolýze plastu a jednak se přiznal i Štěpán, že by mu v Malíně nevadila spalovna plastu.
Oba dva toho jsou tedy schopni. A co ostatní to se ví. Většinou mají totiž stejný názor jako pan starosta.
Již brzy bude na youtube pod uživatelem "Malínský záznamník" zveřejněn další záznam. Všechny otrlé tedy zvu ke shlédnutí.
———
Dobrý den. Nezlobte se, ale chcete mi říct, že pokud já jako občan budu na svém pozemku skladovat nebezpečné látky, například azbest, rtuť, klidně i plutonium, což je samozřejmě nadsázka, tak to všem okolo bude moct být jedno? No úplně si nejsem jist jestli by se vám takový soused líbil a jestli byste ho nenahlásil příslušným úřadům a chtěl po nich ať konají. I látky ukládání látek na vlastním pozemku má svá pravidla. Možná se ale mýlím, že?
———
Datum 26.09.2024
Vložil Michal Korytář
Titulek Re: Re: 14 VZZO, Nýmandi Štepán + Štencl a spalovna
OdpovědětDobrý den.
Jsem rád za diskuzi. Zejména pak diskuze obsahující fakta je vždy vítána.
V předešlém textu jsem nepsal nic o nebezpečných látkách. Ani o jejich skladování či ukládání. Předpokládám tedy, že narážíte na text: "Ale jinak obecně platí, že to co občané dělají na vlastním pozemku je jejich věc."
Tady bych chtěl zdůraznit slovo OBECNĚ. A pod tento pojem bych schoval vyjímku s vaší rtutí, plutóniem, azbestem a ostatní případy.
Dále je ovšem nutno dodat, že pokud nikoho neohrožujete svým jednáním, tak zastupiteli Štěpánovi do vaší/mojí zahrady, kuchyně nebo ložnice vůbec nic není.
Zkuste ale zastupiteli který hodil obci na hrb zodpovědnost za černou skládku s 90tis tunami nebezpečného odpadu vysvětlit jak vypadá cihelný recyklát.
Obdobně jak Štěpán do zahrady tak ani Štencl nemá co strkat nos do zaměstnání ostatních.
Pan stavitel vůbec ani netuší, že mohu se svým vzděláním vypracovávat projekty. Jen je třeba, aby projekt zkontroloval a orazil autorizovaný inženýr. Je to běžná praxe v projekčních kancelářích. Neautorizovaný projektant nemusí platit měsíční poplatek za členství a pojištění v ČKAITu. V tom je celý fígl s razítkem. Mnozí to nechápou.
———
Na posledním zasedání zastupitelstva se jasně ukázalo, že před zakoupením areálu bývalého dřevoskladu neměl jednatel PNM ani starosta obce podepsanou žádnou dohodu týkající se budoucího záměru s jakýmkoliv dalším partnerem.
A tak je jisté, že za pořízením předraženého areálu stála buď nekompetentnost, spekulace anebo korupce.
Po více než dvou letech přísně tajných jednání jsem čekal že dostaneme do rukou komplexní materiál, ve kterém budou uvedeny varianty a způsoby využití jednotlivých částí areálu, včetně předpokládaných návratností původní investice a zhodnocení případného rizika.
Na místo toho nám bylo oznámeno, že okolní obce s námi nikdy nechtěly spolupracovat na řešení problematiky týkající se odpadů, čemuž se nedivím. Taky verze s kompostárnou byla jakýmsi "omylem".
Dnes tedy máme dluh 20 mil a ručíme areálem dřevoskladu a DPS. Na další splátku 9,5 + 2 mil nikde rezerva není a tak asi požádáme o další půjčku. A úroky samozřejmě již běží.
Za této situace nám byl přednesen návrh k realizaci bateriového úložiště. Tzv BESS (Battery Energy Storage System).
O co se tedy jedná? Jde o to, že v přenosové síti vznikají užíváním fotovoltaik a podobných zařízení i krátkodobé výkyvy, které je zapotřebí vyrovnávat.
Síť na tyto výkyvy není stavěná a proto její provozovatel každý rok soutěží na burze kapacity pro vyrovnání. Ten kdo tuto kapacitu má, tak ji může nabídnout. Provozovatel sítě se pak rozhodne kolik kapacity, za jakou cenu a od koho na celý rok nakoupí. No a to je ve zkratce asi tak vše.
———
No mně by třeba jako občana více než vysvětlení zde co společnost Battery Energy Storage System dělá (to si umím dohledat i sám), tak zajímalo co obci nabídla za to když si tam bude moci své úložiště umístit (předpokládám, že jste nabídky pana Štencla, kterou na zasedání přednesl využil a zúčastnil jste se jednání s touto společností). Respektive jak velkou plochu (v metrech čtverečních) by potřebovali, jestli mají zájem o pronájem nebo o odkoupení a kolik v případě pronájmu (třeba cena per rok za m2) nebo prodeje za daný m2 nabízejí peněz. Aby se dalo říci, zda jim to klidně prodat, protože to pokryje pořizovací náklady a úroky dosud uhrazené z úvěru, popřípadě i vynese mírný zisk a nebo zda jim to pronajmout, protože nájem pokryje aspoň výši splátek za danou plochu a v případě nájmu by mně i zajímalo na jakou minimální dobu si to chtějí pronajmout.
Rovněž by asi občanům bylo dobré zde připomenout kolik dosud obec v přepočtu na metr čtvereční včetně pořizovacích nákladů a úroků z úvěru dosud uhradila, aby si mohli sami udělat obrázek o výhodnosti v kontrastu s tím co nabízí Vámi zmíněná společnost Battery Energy Storage System za umístění a provozování svého úložiště v daném areálu.
———
Pokud vás zajímá vše výše zmíněné, je potřeba se jít ptát na zastupitelstvo, nebo rovnou podat žádost dle zákona o přístupu k informacím.
Obávám se, že to bude jako ze vším.... cihelna, Dům Flanderkových, dům na náměstí, dřevosklad.
Vždy to někdo myslel dobře, ale nepovedlo se to.....
———
Pan občan položil velmi správné otázky, ale nevěřím ,pane Pavle ,že by na schůzi Zastupitelstva na ně kdokoliv dostal odpověď. Spíše bych očekával mlžení.
———
Bylo to myšleno ironicky. Kdyby starosta jednal korektně a sděloval informace, tato diskuze se tu nevede, a myslým si, že ani tyto stránky neexistují.....
Dřevosklad, jak tvrdil starosta, výhodná koupě. Tak výhodná, že ani realitní kancelář tuto nemovitost nedokázala prodat za podstatně nižší cenu, než za kterou koupila obec.
———
Cena areálu dřevoskladu 42 milionů byla stanovena na základě znaleckého posudku. Areál zakoupila Provozní Nový Malín, nikoli Obec Malín.
———
Nerad bych, abychom se do toho zamotali. Proto píši pouze informace, které jsou již jisté a píši je postupně.
BESS není společnost. Jeto anglikanismus pro bateriové úložiště.
Firma která nás oslovila jakožto budoucí možný provozovatel BESSu je Nano Energies.
Firma která nás oslovila jakožto budoucí možný stavitel BESSu je firma AXEN.
Zisk by se rozděloval podílově podle toho, kdo by vložil jaké prostředky do realizace projektu.
Toto jsou prozatím jisté informace. Ostatní informace které jsme dostali si musíme ověřit než je uveřejníme.
O ostatních záležitostech se bude teprve jednat na dalším VZZO.
Nejdříve bychom si měli říci jestli naše obec vůbec má při svém současném zadlužení a chátrajícím stavu prostor pro podobnou investici. Pokud ano, tak bychom se měli rozhodnout jak velkou kapacitu BESSu zvolíme a z toho pak budou vycházet odpovědi na výše položené otázky.
Dřevosklad je ve vlastnictví PNM, proto si myslím, že občanům nebude na otázky týkající se PNM odpovězeno. Ale zkusit to můžete.
Prezentace jsem se zúčastnil. Z "opozice" se jednání účastnili až na jednoho člena všichni. Z "kolaice" se zúčastnili pouze 3 členové, takže skoro nikdo.
———
Díky za průběžnou jnformaci .Chápu že v této fázi jednání nelze podat více informací ,ale přesto bych rád věděl alespoň hrubou představu kolik by celý projekt stál.
———
Pořizovací cena bude dáná celkovým instalovaným výkonem BESS.
Firma Nano Energies cílí na výkon 4MW a více. Maximum je dáno možností připojení do sítě, které by mělo být zjištěno v rámci studie proveditelnosti. Rozsah BESSu pro přípojné místo uvedený v prezentaci byl 2 - 15MW.
Pokud bude pozemek připraven k výstavbě, tak se odhaduje cena cca 20 mil za 1MW.
No a teď by záleželo za kolik se vysoutěží cena na burze, jaký bude instalovaný výkon, jaká bude pořizovací cena, jaké budou úroky, jakým způsobem se bude počítat podíl investorů, jaká bude životnost...
Hlavní otázka je tedy položena v mém předchozím příspěvku.
———
A má opozice v současné chvíli od Nano Energies dostatečné podklady na základě kterých to někdo bude schopen aspoň přibližně spočítat do dalšího zastupitelstva na kterém se o tom bude jednat.
Například určitě už někde museli realizovat podobné projekty, tak mít od nich podklady s vypočty, jak se tomu v prvních letech ekonomicky dařilo, jak se vracela investice apod a ideálně od více než jen jednoho obdobného projektu.
Aspoň odhadnout, zda to vůbec ekonomicky vypadá nadějně a má smysl se tím dál zabývat nebo zda je to ekonomický nesmyl.
Celkem 80 mil za 4 MW je slušný balík v kontrastu, že už teď se za areál utratilo přes 40 mil a začíná být problém to splácet (nebo spíše ze záznamu na youtube ze zasedání zastupitelstva to vypadá, že to už problém splácet je). Dejme tomu že by obec šla na půl, tak i tak je to další investice za 40 mil, bude to schopna utáhnout z rozpočtu bez ohrožení chodu obce?
———
Firma má podobný projekt. Ale je zde nutno napsat, že tržní prostředí se rychle mění a to, co platilo pro projekt starý jeden rok, neplatí pro projekt který by mohl být realizovaný příští rok. Předpokládám ale, že modelová obec na tom není tak špatně jako Malín.
Odhad můžeme provézt na základě lineární interpolace současného vývoje. Ale i tak budeme mít mnoho proměnných hodnot, po jejichž započtení se nám výsledek změní k nepoznání. Dostaneme... odhad odhadu?
Navíc jak jsem uvedl výše:
"Zisk by se rozděloval podílově podle toho, kdo by vložil jaké prostředky do realizace projektu."
Také nám nikdo neřekl, jakým způsobem bude oceněno softwarové vlastnictví firmy Nano Energies. Třeba bude oceněno stejně jako hodnota pozemku?
A zisk se samozřejmě bude rozdělovat až po té, co se splatí půjčka na realizaci BESSu od banky.
Nám (potažmo PNM) běží úroky za zakoupení areálu už nyní. A celkem to bude činit cca 2mil/rok.
———
Zdravím. Na bateriové úložiště by se mělo využít cca 2500 m2 z celkové plochy areálu (která je asi 24000 m2). Takže bateriové úložiště by dejme tomu využilo jen malou část. A hlavně - není jisté, že tento projekt klapne - nejdříve se musí udělat studie proveditelnosti, zda bude možné toto vůbec realizovat!
A co se týká celkových pořizovacích nákladů na nákup areálu dřevoskladu, tak je předjednáno navýšení úvěru od banky, aby PNM uhradila zbytek kupní ceny. Perspektiva na svém facebooku napsala, že až budou všechny informace k dispozici, zveřejní celkové pořizovací náklady včetně úroků ze všech poskytnutých úvěrů na pořízení areálu, které si Provozní NM musela vzít. Asi můžeme čekat, že původní cena 42 milionů se o pár milionů navýší.
———
Informace zde poskytnuté bych spíše očekával od vedení obce. Nestalo se tak, tedy díky zastupiteli obce alespoň za takové informace.
———
Pokud má někdo z vás rád telenovely a trošku se orientuje v malínské politice, tak vřele doporučuji ke shlédnutí "Malínský záznamník" na youtubu. Již je zde záznam ze 13. VZZO.
Na co se můžete těšit?
V záznamu můžete shlédnout touhu jednoho zastupitele po nahlédnutí do nitra druhého, lásku, vděk, zhrzenost, posměšky, doznání k plnohodnotnému přátelství, aplaus hodný sjezdu KSČ, usvědčení ze lží ale také i nováčkovské chyby.
V hlavní roli pak před vyvrcholením celé seance předvede Mgr Štencl dokonale nacvičenou osobní pózu člověka, který se pro blaho obce kdykoliv obětuje a kterého přesvědčují kamarádi a známí, aby se nevzdával postu starosty a aby ještě vytrval ve svém spravedlivém boji za lepší Malín.
Jedno oko nezůstalo suché a někteří zastupitelé vzdychavě přitakávali.
Fakt legrace :-)) Doporučuji.
Myslím si, že neméně se pobavíte i u výroku, který padl při návrhu kompetencí nového místostarosty. Bylo vyřčeno, že si tuto práci nejdřív "musí zasloužit". To byla fakt pecka:-D Z další diskuze vyplynulo, že bývalá místostarostka vykonávala svojí funkci výhradně v mezích stanovených zákonem. V překladu tedy: "Nedělala nic". Pardon, tedy kromě zastupování starosty při jeho dlouhodobé nepřítomnosti, jak praví zákon. V obci velikosti Nového Malína je toto na pováženou.
Také bylo starostovými ústy sděleno, že většina hasičstva si přeje mít areál na obcí nevlastněném pozemku u dřevoskladu. Jednání o odkoupení pozemku ještě nezapočalo, ale předpokládá se, že vlastník bude souhlasit.
Jo a mimo jiné se už ví, že se v areálu dřevoskladu plánuje bateriové úložiště které vybuduje firma Nano Energies.
Čímž tedy dostávají trhliny všechny řeči o tom, že je projekt systematicky přes dva roky připravován.
Protiřečí si pak i předešlé informace podávané ze strany Mgr Štencla týkající se pyrolýzy, okresní třídírny komunálního odpadu, třídírny a zpracování plastu, potřeby železniční vlečky, informace o vzniku kompostárny a ostatní řeči, kterými jsme byli 2 roky krmeni.
Až by se jednomu mohlo zdát, že domluvené není vlastně vůbec nic a obec sama nemá ani tušení, proč dřevosklad za 42 mil prostřednictvím PNM koupila a zadlužila se. O to víc je zapotřebí ocenit včerejší herecký výkon Mgr Štencla.
A teď tedy už dostává i pevný obrys důvod prohlášení starostova kamaráda z publika, že je třeba zatajovat lidem informace. Přeci jen jde o veřejné finance a nakládání s nimi. Co kdyby se tak lidé dozvěděli, že do malínského holportu se nikdo nehrne? Navíc areál byl na internetu k vidění za prodejní cenu 26 mil. a místní špačci si na drátech dokonce povídají o tom, že ho nikdo nechtěl ani za 16 mil.
———
Je jasně patrné, že pokud u koupě dřevoskladu měl kupující nějaké představy a vize, nezůstal z nich dnes kámen na kameni. Možné řešení, které má být prezentováno, je zjevnou snahou o východisko z nouze. Při mé znalosti standardního podnikatelského prostředí už předem vidím víc sporných otázek, než jasných odpovědí. Ale nepředbíhejme. Počkám s konečným soudem, až budu mít víc informací. Zatím je jasné a to i padlo, že kupní cena se musí nějakým způsobem jen s lehkým posunem splatnosti doplatit dle stávající smlouvy mezi PNM a Lesním statkem Třemešek. Pak je návazně možné a bude se řešit převedení areálu z vlastnictví PNM na obec se všemi nutnými kroky jako je převedení úvěru, všesměrné finanční vypořádání atd. Bezúplatný převod, jak o něm hovořil starosta, vidím jako nereálný, už z ohledem na nutnost řešení financování nákupu, převody úvěru atd. A nějaké skutečně ekonomické využití akceptující vynaloženou vysokou kupní cenu je možná jen vzdálenou chimérou. Nájmy pozemků v standardní tržní výši v areálu za loňský rok pokryly jen cca třetinu úroků z úvěru bez ohledu na odpisy a všechny další možné náklady.
———
Abych byl upřimný , po určitou dobu jsem věřil jednateli a strostovi Štenclovi, že přijde na zastupitelstvo a vytře nám zrak.
Předloží podnikatelský záměr , závazný příslib spoluinevstorů o vstupu do projektu, zpracovanou žádost o dotaci a předběžnou kalkulaci návratnosti . A z ní bude plynout, že do pěti let se investice zaplatí a dál bude obci /PNM nést užitek v podobě tučného zisku.
Za dva roky od nákupu areálu kromě blábolů a zatajování informací o skutečném stavu věci nám nepředal žádnou informaci.
Prostě bublina splaskla a byli jsme postaveni před realitu, že do konce června má PNM vysolit deset milionů Kč a k 25.6. měla na účtu 80 tis. Kč.
Proto jsem navrhl převod areálu dřevoskladu do vlastnitví obce , což zastupitelstvo schválilo.
Strůjce malínského investičního zázraku , starosta a jednatel PNM , Mgr.Štencl , který na vlastní triko
bez relevantních informací zakoupil do vlastnictví PNM zjevně předraženou nemovitost a přiměl obec ,aby ručila za tuto transakci svým majetkem , by měl ze svého jedání vyvodit patřičné závěry.
Uvázal na krk obce železnou krávu nejméně za 60 mil.Kč (nákupní cena plus úroky) , vůbec neví k čemu to má sloužit a v čem spočívá výhodnost celé spekulace za obecní peníze.
Jsem zcela přesvědčen, že pokud by Mgr. Štencl měl z kapsy vytahovat své osobní peníze , choval by se úplně jinak.
Ale z cizího krev neteče, zejména z obecní kasy.
———
30.6.2024 měla proběhnout další splátka 9,478 mil. A PNM má na svém účtu dle slov p. Tylové 80 000? To není ani na výplaty zaměstnancům.
Takhle nevypadají výsledky dobré práce ekonoma / ekonomky PNM.
Takhle nevypadají výsledky dobré práce ani jednoho z jednatelů PNM.
To určitě nehovoří o dobré práci současného starosty.
Kdyby nepřetekla trpělivost Josefa Mináře, tak pevně věřím tomu, že by Mgr Štencl tutlal vše i 25.6.2024.
Pokud by byl v čele obce skutečně schopný manager, tak většina z toho, co uvádí kolega M. Vinkler by bylo předloženo zastupitelům už před rozhodnutím o pořízení areálu. Ale není to předloženo do teď.
A jako třešničku na dort jsme ještě dostali proslov, ve kterém je nám vytýkáno, že tomu nerozumíme a měli bychom být za tenhle outěšek vděčni. Neuvěřitelné. Drzost starostova kamaráda (tak se pán z publika sám označil), z jehož úst padala tato slova, je nevídaná. Až to na youtubu uvidí oprsklé lázeňské veveerky, tak se začnou nafukovat a pukat závistí. Škoda, že se drzost těchto dvou kamarádů nedá měřit. Byly bychom alespoň v něčem daleko před ostatními.
———
Chlapče jsi opravdu trouba ,jak říkají sousedé.
———
Vy budete zřejmě jeden z mého klubu fanoušků.
Pokud si dobře pamatuji, tak si totiž s žádným Toníkem netykám.
Nevím sice, kde čerpáte informace, ale mám v podstatě jen jednoho souseda a ten o mě nic takového neříká.
Jinak jsem rád, že jste se projevil, ale je škoda, že jste také nepřispěl něčím alespoň trošku konstruktivním do debaty.
———
Když tak koukám jakou plochu ten pozemek podle katastru (Listu vlastnictví) má tak mi to vychází nějakých 23954m2.
Pokud vemu cenu 42 mil kupní, jsme na ceně 1753kč/m2 pozemku jehož velká část není ani stavební.
Pokud vemu cenu 60 mil (což někdo psal, že to bude stát po zaplacení úroků bance a nákladů souvisejících s pořízením co už asi byla i zaplaceny) jsme na ceně 25004 kč/m2. Za mně docela slušná spelulace vzhledem ke koupi před dvěmi lety když ceny stavebních parcel podle kvality se podle sreality pohybují mezi 1600kč - 3000kč/m2 a tady aby se to na stavební přeměnilo by byly nutné další investice.
No očividně ten co za starostou tenkrát přišel věděl koho oslovit, když jsem koukal na video ze zasedání a Štencl ani nevěděl co je to návratnost investice, pletl si návratnost investice bateriového úložiště s návratností investice části pozemku na kterém by to úložiště stálo, tak mně ani nepřekvapuje, že do takovéto akce se pouštěl a areál za cizí peníze koupil.
———
Co se asi přihodilo v PNM ,že pan Minář hlasoval s opozicí,a dopustil toliko nechtěné výměny na PNM????
K tomu ještě ten dozor opozice nad hospodařením PNM.Vypadalo to tak,jako by si šli pěkně po krku.Kde je to bývalé poplácávání po zádech,vřelá slova.... Ani se na sebe nepodívali.
———
Pane Honzo, i mě to udivilo. Avšak pondělní zastupitelstvo by se dalo hodnotit z několika pohledů. Jinak to hodnotí koalice, jinak opozice, a já, jako host této schůze, bych tuto akci hodnotil asi takto:
Především to byla velmi kvalitní výměna na postech v řadách Rady obce. Lví podíl bych připsal panu Minářovi, který svým osmým hlasem umožnil tuto změnu provést. Možná to bylo boží vnuknutí, avšak přál bych si, aby k opačným změnám již nedošlo. Přeji nové sestavě v řadách rady hodně úspěchu a šťastnou ruku při jakémkoli hlasování.
———
Je to jednoduché.
Ten první starosta chtěl plundrovat stát přes dotace pomocí PNM. Při tom ale taky drancoval nevybíravým způsobem i obecní rozpočet a ničil krajinu okolo sebe. A k tomu se hezky hodil areál cihelny. O nějaké hasiče nikdy nešlo. Ti jsou až na posledním místě. Tento starosta je roky používal jako toaletní papír a ani na hasičské schůze kam byl opakovaně zván raději nechodil. Hasičárnu opravil proto aby byla pro PNM práce.
Ten druhý starosta by rád ukrajoval z rozpočtů okolních obcí přes odpadové hospodářství. Jenomže zatím se mu nedaří ani příprava. Musí proto do zbroje povolat ještě dalšího vykuka který mu pomůže s financováním. Mezitím stejně kvalitně jako jeho předchůdce vysává neméně vybíravým způsobem i malínské peníze a ničí krajinu okolo sebe (na SV 10 již započaly stavební práce). Mimochodem pro záměr toho druhého starosty se hodí právě lépe areál dřevoskladu.
A tak druhý starosta prodal areál toho prvního starosty. Při tom místní hasiče přeložil a použil z druhé strany stejně jako jeho předchůdce. Že si to hasičské vedení (13 členný výbor) nechává soustavně líbit a nepřijdou všichni ani jednou na zastupitelstvo je na pováženou.
Dosud zřejmě ten druhý starosta vodil ohledně záměru nakládání s areálem dřevoskladu toho prvního za nos. Jinak by ten první tomu druhému ve všem zdatně nesekundoval. Jenže teď už je jasné jak se věci mají a co se chystá.
Když k tomu všemu připočítáme ostatní šťouchance do žeber tak se pak nemůžeme divit že se v pondělí první starosta rozběhne a nakopne toho druhého starostu rovnou do místostarostky.
A aby ukázal jak pevný je v kramflecích tak ještě za ucho vyvede z rady dalšího radního. To není konec. Poštve hlídacího psa směrem na nakopnutou osobu přímo do dvoru PNM. Teď je již nad světlo jasné že bývalá místostarostka zapomněla prvnímu starostovi 19. března popřát k svátku a to se nedělá.
Zároveň ale nenechal první starosta opozičníky umenšit funkce (ale i odpovědnost) stávajícímu starostovi.
Každopádně na bývalého mašinfíra je to opravdu hodně dobré skóre.
Rada obce má 5 členů a teď jsou tam dva noví. Nutno připomenou že první starosta je též členem rady. Zastupitelstvo i rada jsou teď rozděleny na 3 části (koalice opozice a bývalý mašinfíra).
Kdo si bude hrát s kým se teprve uvidí.
Ehm všimli jste si taky že to co potřebují obyvatelé je oběma starostům úplně ukradené? V tomto se současné vedení Malína podobá většině vládní.
———
Opravdu perfektní postřeh pozorovatele. Když bych přehlédl některé historické nepřesností, tak je to opravdu unikátní popis stávající situace.
———
Včera proběho zastupitelstvo , které bylo zcela jiné než ty předešlé.
Po krátkém úvodu, kontrola usnesení, se přešlo ihned do diskuze , z níž vyplynul návrh na dílčí obměnu obecní rady.
Byla odvolána, místostarostka Tylová a radní Šváb.
Za místostarostu zvolen Petr Kuba , za radního Pavel Boucký.
Svým způsobem tak bylo naplněno prohlášení koalice Nestraníci-KDU-Hasiči o konstruktivní spolupráci mezi volebními stranami.
Názorový posun lze jen uvítat a obecní radě v obměněném složení popřát hodně pracovních úspěchů.
Zastupitelstvo současně pověřilo radního Bouckého dohledem nad hospodaření PNM, s ohledem na stávající nedobrou situaci ve firmě.
———
POZVÁNKA - Starosta obce Nový Malín svolává 12. veřejné zasedání zastupitelstva obce na pondělí 20. května 2024 od 17:30 hodin do zasedací místnosti Obecního úřadu.
POZNÁMKA: VZZO je opět svoláno na popud zastupitelů perspektivy.
Do 17:30 tedy můžete tipovat počedt zastupitelů, kteří se zúčastní.
———
Včera svolali zastupitelé z Perspektivy další veřejné zasedání zastupitelstva.
K jeho svolání je zapotřebí souhlas alespoň 1/3 zastupitelů a to po minulých volbách již není problém.
Celková neúčast zastupitelů byla 20%.
A teď to hlavní.
Zastupitelstvo odvolalo radního Bc. Jana Švába a na místo něj zvolilo Ing. Pavla Bouckého.
Toho také zastupitelstvo pověřilo dohledem nad PNM.
Zastupitelstvo odvolalo místostarostku Lenku Tylovou a na její místo zvolilo Ing. Petra Kubu.
Po včerejšku tak má v Novém Malíně každá strana a uskupení svého zástupce v radě obce (místostarosta se stává členem rady automaticky), což jsme požadovali již na prvním VZZO.
———
Pokud vše půjde bez problémů, tak si již brzy bude moci každý kdo má zájem na youtube přehrát záznam z 11 VZZO.
Stačí napsat Malínský záznamník.
No a pak uvidíte něco, co jste ještě neviděli :-)
Ale taky uslyšíte něco, co jste ještě neslyšeli.
Třeba, že do splácení areálu dřevoskladu na který PNM již nestačí, vstoupí nový strategický partner. Ten zatáhne cca 70% z do dnes nedoplacené částky (tedy 70% z cca 11 mil). Kdo to je a co za to bude chtít?
Zároveň taky uslyšíte ale i něco, co jste slyšeli už hodněkrát.
Třeba slib, že do dvou měsíců se dozvíme o záměru koupě dřevoskladu.
Jestli si teď v duchu někdo říká, že rozházet jen tak 41 mil z obecní kasičky bez odůvodnění ( + úroky) za dřevosklad je teda fakt pálka, tak se taky dozví, že třeba oprava zdravotního střediska stála 37 mil. A není to zase až tak dlouho, co se středisko již opravovalo za nějaký ten milionek.
A to se už vůbec nebavíme o tom, že dle rady obce spolkne černá díra ÚEV letos na svých opravách další milionek. I když nám paní Tylová tvrdila, že jen co se dostaví kuchyň (před několika lety), tak už ÚEV neplánuje žádné další stavební práce. O tom, že obec dotuje provoz ústavu několika dalšími miliony každý rok, se asi netřeba zmiňovat.
Vypsal jsem zhruba to nejpodstatnější. Ale je zde určitě mnoho věcí, (noviny, dotování církve, útěk zastupitele atd) které stojí za to vidět.
Abych Vás nalákal tak dodám, že šlo o první VZZO které svolali perspektivní zástupci a na kterém byl odsouhlasen program jednání.
Ještě mám poznámku pro pana Horkého: Vámi nastolený problém by se dal vyřešit změnou povrchu parkovacích míst tak aby se tam pěšákům hůře chodilo a poznali by, že již nejsou na chodníku. Konkrétně by šlo o zatravňovací panely vybraného typu.
———
Pozvánka
18.4. se bude konat v budově obecního úřadu již 11. VZZO.
Dovolím si tedy opsat program:
1) Kontrola plnění usnesení
2) Majetkoprávní záležitosti
- Prodej pozemku p.č. 2278/11 v k.ú. Nový Malín – p. Málek
3) Finanční záležitosti
- Čerpání rozpočtu od začátku roku 2024
- Rozpočtová opatření na vědomí
- Rozpočtové opatření č. 4/2024
- Veřejnoprávní smlouvy na rok 2024 – 1) TJ Sokol Nový Malín, z.s.
2) SDH Obce Nový Malín
- Žádost o finanční dar Římskokatolická farnost Nový Malín
- Svěření movitého majetku k hospodaření ZŠ a MŠ Nový Malín, p.o.
- Vnitřní směrnice obce Nový Malín o poskytování peněžitého příspěvku na stravování
- Smlouva o poskytnutí příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti Olomouckého kraje
4) Ostatní
- Koncepce odpadového hospodářství Obce Nový Malín
- Financování areálu dřevoskladu
- Vyhodnocení akce rekonstrukce budovy ZS v Novém Malíně
A pro ty, kteří by měli zájem si popovídat o odpadech se zástupci perspektivy tak zítra, tedy v úterý, se budou v knihovně "ambulanční hodiny". A to od 17:00. Bude zde možno pohovořit i o ostatních věcech které vás trápí.
———
Vyšly letošní první Malínské noviny.Doporučuji si přečíst obecní stránky, kde získáte veškeré podrobnosti o změnách jež vydání novin doprovázejí.
———
Stal jsem se jedním ze šesti set spokojených občanů, kteří získali čerstvý výtisk obecních novin. První poznatek,který jsem objevil je, že příspěvky jsou rozděleny na ty co vyjadřují pouze názor jejich autora , a ty co vyjadřují oficiální informace vydavatele Malínských novin. Určitě pročtu rubriky obě, ale nejvíce mně láká ta neoficiální. Jdu číst.
———
Zdravím,
podařilo se Vám prokousat se všemi 44 stránkami Novin?
———
Též zdravím.Ještě ne ,ale jsem na dobré cestě . Některé příspěvky jsou opravdu pozoruhodné. Čtu dále.
———
Bude to mela.
Hojně se debatuje o tom, že obec napumpovala do PNM 5 mil Kč na splátku dřevoskladu velmi nevhodným způsobem mimo zákonem uvedené hranice.
Musíme začít řešit odpady. Konkrétně jsme navrhovali pořídit plán odpadového hospodaření. To abychom věděli odkud kam a jak rychle kráčíme. Systémové uchopení problematiky je ovšem vládnoucí většině zcela cizí a tak bude rada tento problém lepit jak vlaštovka hnízdo.
Co se týká územního plánu tak bylo podáno odvolání k poslednímu rozsudku u nejvyššího státního soudu. Zde pšenka tedy ještě chvíli PNM nepokvete.
A co stavební akce? Těch máme přehršel: Cyklostezka na Hrabišín, na Studénky, kruháč u cukrárny, dostavba optické sítě, opravy spadlých případně padajících mostů, sanace černé skládky a mnohé další. O tom že někdo narovná lampy mezi Malínem a Šumperkem (mělo proběhnout na podzim dle slibu pana Štencla) si můžeme nechat zdát. Dokončení cesty za školou je taktéž v nedohlednu (staví se už víc než 10 let). Rozpadající se vodovodní řád by si také zasloužil své. O tom jak vypadají povrchy našich uliček a vjezdů do nich není třeba nic psát.
Problémů v naší obci je opravdu mnoho. A řešení? Problémy se nechají vyhnít a peníze z obecní kasičky se přerozdělí. A nakonec se uvidí kdo a pod čí koberec vyhnilý materiál zamete.
Malín těžce zaostává za ostatními obcemi které mají nové povrchy v uličkách, nové kanalizace, vodovody a aktivně řeší odpadovou problematiku. V Malíně nic.
Uvidíme, co nám tento rok přinese (ne)hezkého.
Zatím je tu až podezřelé ticho.
———
Stavebních prací je opravdu dosti. Přemýšlel jsem nad stavbou cyklostezky na Hrabišín a nevím zda patří mezi ty nejpotřebnější díla ,co by naše obec zrovna potřebovala. Po přečtení článku v novinách jež se zabývá problematikou výstavby této stavby, musím souhlasit s tím, že obětovat tolik stromů je opravdu hazard . Mám pocit že cyklostezka nebude patřičně využita a prostředky na její stavbu raději využit lépe. Taky se zachrání spousta stromů a to je pro nás přednější.
———
Blahopřeji všem ,kteří pečují o Třešňovou alej, k třetímu místu v celostátní soutěži o nejlepší alej. Děkuji Vám za tuto dobrou činnost.
———
Zdravím,
ano děkujeme. Děkujeme všem kteří pro třešňovou alej hlasovali, všem kteří nám pomáhají se o ni starat a také všem, kteří nám finiančně přispívají na naši činnost.
Ještě proběhne takové malé osobní poděkování v pondělí v 17:00 v knihovně na zdravotním středisku. Všichni jste tímto zváni.
———
Včera se konalo 10.VZZO.
Toto VZZO mělo svým průběhem do řádného jednání velmi daleko.
V přímém rozporu s platným jednacím řádem pan Štencl vyzval veřejnost, aby se začala vyjadřovat k jednomu bodu který byl navržen k projednání, ještě před schválení programu jednání.
Konkrétně šlo o bod týkající se vypsání konkurzu na ředitele školy.
Trošku přiblížím problematiku.
Post ředitele školy jako takový není v žádném případě doživotní funkce. Má mandát na dobu 6 let.
Pokud zřizovatel (obec) nevyhlásí po 6 letech konkurz na ředitele, tak se jeho mandát prodlužuje automaticky znovu na dalších 6 let (pro zajímavost je to postup dle § 166 odst 4 Školského zákona).
A toto je případ, který jsme chtěli projednat. Už jenom proto, že je to cca 2 roky zpátky, kdy současná ředitelka veřejně slibovala, že si svoji práci po skončení 6ti letého mandátu obhájí.
V průběhu včerejšího veřejného ne/jednání se po výzvě pana Štencla ozývaly z řad zaměstnanců školy hlasy, které tvrdily, že chceme ředitelku odvolat. Jenomže odvolat ředitelku lze pouze v zákonem stanovených případech (§ 166 odst 5 a 6 Školského zákona) a to pouze na návrh České školní inspekce nebo na návrh školské rady.
O samotném návrhu na odvolání ředitelky pak rozhoduje rada obce (nikoliv zastupitelstvo).
A mimo jiné je to v Malíně tak, že současná ředitelka je samozřejmě i členem rady obce, takže by si případně mohla o svém ne/odvolání taky zahlasovat.
Další třešničkou na malínském dortíku je skutečnost, že by v tomto případě rozhodovala o odvolání ředitelky i osoba, která zastává pozici školníka ale zároveň je tato osoba též členem rady obce.
To je opravdu pobavení hodná představa.
V tomto případě předpokládám, že by obě osoby prohlásily, že jsou ve střetu zájmů a hlasování by se zdržely. Jist si tím ale být nemohu, protože například současná místostarostka na jednom z předcházejícím VZZO prohlásila, že neví co to střet zájmů je.
Ale zpět k průběhu včerejší schůze.
Před hlasováním o průběhu schůze tedy proběhla na výzvu pana Štencla jakási debata, ve které určitě nebyl dán žádný prostor pro všechny argumenty.
Padala tak do éteru opět spousta zavádějících informací a polopravd, na jejichž osvětu nebyl prostor.
Po rychlém ukončení debaty se přistoupilo k hlasování týkající se schválení programu schůze (tedy bodů které byly navrženy k projednání).
Pro odsouhlasení programu se však nenašlo víc než 7 zastupitelů a tak byla schůze ukončena.
Následoval potlesk z obecenstva.
V podstatě se tak tleskalo tomu, že nedošlo k projednání navržených bodů a že neproběhla veřejná diskuze a nemohly zaznít všechny argumenty. Prostě taková ta na naše malínská klasika, kterou moc dobře umíme.
Kdo nevěří, může si záznam prohlédnout na youtube.com
Stačí tam zadat: Malínský záznamník
———
Děkuji panu Korytářovi jak popsal přátelské posezení před nezapočatou schůzí Zastupitelstva. Já věřím tomu, tak jak to bylo popsáno. Jsou jen dvě možnosti jak řídit věci veřejné dále. Koalice, jako vedoucí síla, bude s opozicí jednat a vysvětlí ji proč její návrhy jsou neprůchodné a nebo bude vše řešit silou jako doposud. Pokud bude platit to první , tak má smysl se scházet na schůzích a řídit obec.
———
Děkuji panu Korytářovi jak popsal přátelské posezení před nezapočatou schůzí Zastupitelstva. Já věřím tomu, tak jak to bylo popsáno. Jsou jen dvě možnosti jak řídit věci veřejné dále. Koalice, jako vedoucí síla, bude s opozicí jednat a vysvětlí ji proč její návrhy jsou neprůchodné a nebo bude vše řešit silou jako doposud. Pokud bude platit to první , tak má smysl se scházet na schůzích a řídit obec.
———
Na jedné straně jsem rád, že bude Zastupitelstvo , ale když si pročítám program schůze, mám obavy aby schůze vůbec začala. Při pročtení programu mám pocit ,že navrhovatelem je opozice. A jak už to tady chodí , může se stát že se nenajde dostatek hlasů pro zahájení schůze. A tak řeším dilema, jít či nejít.
———
V posledním vydání Malínských novin mne poněkud překvapila informace o snížení jejich nákladu. Větší využití informačních technologií a přístupu k novinám na webu je zcela jistě myšlenka správná. Stejně tak úvaha o úsporách. Jenom je třeba se ptát: Kolik se vlastně celkově ušetří, je to významná položka? A proč se jeví Malínské noviny jako drahé? Vezmu-li třeba obdobnou tiskovinu sousedního Hrabišína, je rozsahově mnohem menší a obsahově dostatečná. Mnozí řeknou, že ale Hrabišín je i obec mnohem menší obec. Tak tedy větší Šumperk, zpravodaj vydává měsíčně, ale ani tři vydání za čtvrtletí položené na sebe nedosahují objemu naší kvartální "brožury". A proč? Jedna věc je zvolený formát, typ papíru a technické věci. Důležitější ale je, že z Malínských novin se stal ilustrovaný magazín. Často až desítky fotografií ze školy, školky, množství fotografií z ÚEV, od hasičů atd. svou plochou výrazně převyšují množství textu a informací v něm. Jsou to často pěkné fotky, chápu snahu se jimi pochlubit, ale něco většinou říkají jen části obyvatel s jejich obsahem nějak propojených. Podle mne patří na webovky školy, ústavu nebo konkrétních organizací, kde by měly být dostupné zájemcům. Ale vytvořit z nich balast obecních novin asi není to úplně ideální. Podobně i články, ať už koaliční, radniční nebo opoziční příliš, často nenaplňují zcela smysl obecní tiskoviny. Poplácávání se po ramenou Provozní, co vše v Malíně postavila (a co by jiného stavební firma měla dělat, než stavět?), zahrádkářské rady a mnoho jiného přece není nutné prezentovat. Redukce a řízení obsahu se zachováním rovných možností pro radniční koalici i opozici, smysluplný výběr použitých obrazových materiálů a celkové naplnění informační role tiskoviny pro informace opravdu podstatné a důležité by měly samy o sobě zredukovat rozsah novin a tím i nákladů na jejich výrobu. Nakonec snad jen, že jsem pořád nějak nepochopil, jak a hlavně komu a kam hodlá obec distribuovat těch 500 nebo kolik výtisků, co hodlá nechat vyrábět. Jde o něco více než třetinu současného nákladu, tedy ani málo, ani moc.
———
Reaguji na článek pana Bouckého ze dne 8.12.2023, kde se autor zamýšlí nad vydáním Malínských novin. Musím ocenit, že článek je psán v pozitivním duchu, bez urážení či shazování druhých, čímž už je docela vyjímečný. V článku se autor zamýšlí zejména nad obsahem, fotografiemi či zvoleným formátem Malínských novin a srovnává jej i s časopisy v Hrabišíně a Šumperku. Díky za to... Pokud někdo radí jak jinak a jak lépe, nedá mi to, abych kouknul na stránky, která sám vede, abych se poučil... a nestačím se divit... Stránky Za zdravou obec- sdružení nezávislých kandidátů v obci Nový Malín (kontaktní mail Jiří Schuber) nabízí v MENU tyto aktuální články... O NÁS- zde se dozvíte, že sdružení nezávislých kandidátů "Za zdravou obec" kamdiduje do obecního zastupitelstva 10-11.října 2014... MALÍNSKÉ METRO má čerstvější informace a sděluje, že bylo vyjímečné časem svého vydání, neboť vyšlo těsně před komunálními volbami 5-6.10.2018...
NOVINKY Vám sdělí poslední novinku z 20.12.2020 a KALENDÁŘ AKCI Vás zve na přednášku Elektrosmog konaný dne 24.4.2019... Poslední POSTŘEH A KOMENTÁŘ je zaznamenán dne 24.3.2019. Rubrika FOTOGALERIE má fotografie opatřené datem 28.4.2016... Snad nejhůř dopadla rubrika POŽADAVKY OBČANU, kde se dozvídáme, že jde o zkušební projekt - (rubrika dopusud zeje prázdnotou a čeká na svůj první požadavek..) Info z ÚZEMNIHO PLANU z roku 2018 a stejně "čerstvá" je i PŘEDNÁŠKA A PRESENTACE, kdy poslední návrh a žádost o zařazení do programu je do 16 VZZO z 12.3.2018... Opravdu si myslíte, že sdružení Za Zdravou obec, které takto vede stránky vlastního sdružení, je tím kompetentním kritikem Malínských novin? Napadá mě něco o zametání před vlastním prahem. Přeji krásné svátky vánoční...
———
Musím Vás trochu poopravit. Tyto stránky jsou tu ponechány jako pozůstatek z doby minulé právě kvůli tomu, že mezi občany je zažitá a sledovaná jejich diskusní platforma. Sdružení Za zdravou obec již není funkčním subjektem a já zcela jistě nejsem člověkem, který by vedl tyto stránky. Jen využívám možnosti, kterou má každý občan a publikuji své náhledy na této diskusní platformě. Jako nejlepší zdroj informací o chodu obce pak každému doporučuji pravidelně navštěvovat veřejná jednání zastupitelstva obce, kde je možné zjistit to nejaktuálnější z obce přímo v centru dění.
———
Jaký je rozdíl mezi civilizovanou společností a divochy ?
Jednoduchý - ve spořádané společnosti platí pravidla, kterými se řídíme nebo snažíme řídit, zatímco divoši si dělají co chtějí.
Podle toho vypadá i vzhled jejich sídel.
Každý , kdo vjíždí do Malína ze Šumperka je uvítán řadou vrávoravých sloupů veřejného osvětlení podél cyklostezky budících silný dojem, že právě dorazily z povedeného opileckého večírku.
Již na jaře jsem navrhl zastupitelstvu , aby uložilo stožáry uvést do řádného stavu nebudícího pohoršení.
Slovo si vzal starosta a slíbil, že na podzim se budou provádět nějaké práce a věci se dají do pořádku.
Uvěřil jsem mu a návrh v dobré víře stáhl. Uplynulo sedm měsíců, stav stejný, nikdo se mi neozval.
Proto jsem na zastupitelstvu předložil stejný návrh znovu.
Proti hlasovali tito zastupitelé : Tylová, Minář, Štěpán, Šváb, Švábová , Budínová, Ostravský , starosta se zdržel.
Tuto ošklivou vizitku obce tedy připočtěte k dobru výše uvedeným zastupitelům a nespojujte ji s jinými zastupiteli, kteří měli zájem o lepší vzhled naší obce.
Dále už jen stručně.
Materiály na jednání jsme obdrželi v rozporu
s jednacím řádem (nejpozději pět dní předem) ,pouhých 48 hodin před jednáním zastupitelstva.
Přednesl jsem návrh :
" Zastupitelstvo je nespokojeno s pozdním zasláním materiálů."
Neprošlo , proti hlasovala stejná skupina zastupitelů jako u opilých lamp.
V červnu nám starosta veřejně slíbil, že nejpozději do konce září zašle Podnikatelský záměr k dřevoskladu , který za desítky mil. Kč zakoupila PNM aniž by se obtěžoval kdokoli seznámit veřejnost a zastupitele proč.
Jako vždy opět nedorazilo do konce září vůbec nic.
Proto jsem navrhl do programu jednání přidat bod Podnikatelský záměr dřevosklad.
Hlasy stejné skupiny zamítnuto , později v diskuzi vystoupil starosta a kromě obecných blábolů
(jak to bylo výhodné pro obec) jsme se nedozvěděli opět nic.
Podal jsem další návrh , aby bylo Radě obce uloženo vypracovat Plán odpadového hospodaření , neboť stav nakládání s odpady je nevalný a předcházení vzniku odpadů zatím nikoho z vedení obce netrápí.
Jak to dopadlo ? Stejně jako u výše uvedených věcí .
Je to marné, je to marné, je to marné.
Jak sami můžete posoudit , v Malíně se ani psaná pravidla nedodržují a sliby starosty obce mají hodnotu turecké liry. Tedy každý den menší.
Rozdíl mezi civilizovanou společností a divochy spočívá v tom, že život společnosti se řídí vynutitelnými pravidly , kdežto divoši jsou spokojeni s tím, že si mohou dělat, co chtějí.
———
Je vidět, že když opoziční zastupitelé mají zájem o spolupráci, tak výsledkem je pouze to, že se vedení obce začne topit ve vlastních nesplněných slibech.
Také nám bylo slíbeno, že nám bude na podzim v dostatečném předstihu předložen návrh strategického rozvojového dokumentu. To se taky nestalo.
Starosta se mylně domnívá, že nám nepošle žádné podklady předem, jen nám někde za zavřenými dveřmi na chvilku ukáže rozpracovaný návrh a stačilo.
Zkušenost s pracovními zastupitelstvy je taková, že se podklady předem neposílají a naše připomínky které na nich zaznívají stejně nepadají na neúrodnou půdu.
Tak takhle ne, je to netransparentní ztráta času.
Ještě doplním že jsme chtěli po vzoru těch lepších měst a obcí vypsat výběrové řízení na pozici ředitelky školy.
Je to již běžná praxe, když řediteli/ředitelce končí jeho mandát. Obec jako zřizovatel tak dostane od dalších nezaujatých a zkušených uchazečů o tento post návrhy jakým směrem by se mohla naše škola dál vyvíjet.
No a teď to poťouchlé. Hlasování.
Někteří zastupitelé mají tak dokonale nacvičené mávání ruky na povel starosty a o tom, že by mohli být v některých tématech zaujatí, nebo dokonce by mohli být i ve střetu zájmů nemají ani páru.
Úplně stejně jako na začátku volebního období musel starosta legračně hlasovat sám pro sebe aby byl starostou, tak po jeho vzoru se hlasovalo i tentokrát.
A tak proti vypsání výběrového řízení byla paní ředitelka, paní učitelka i pan školník. Paní ředitelka si toho jistě všimla a náležitě to ocení, stejně jako naši čtenáři.
Strach z obhajoby vlastní 6 leté práce je veliký. Už jenom protože jsme v Malíně. K dobrému nepřidá ani černé hodnocení školy školní inspekcí. Slabším povahám poručuji dokument nečíst.
Také jsme probírali odpadové hospodaření. Zde se nám dostává žalostně málo informací.
Jen víme, že každý budeme mít 3 popelnice. Komunál, plasty+tetra pack a na papír.
Každá navíc dostane za 100 Kč čip. Nejsem si jist, zda li informace o množství vyprodukovaného papíru a plastu na každou konkrétní domácnost je nezbytná a jestli by nemohla obec při čipování nádob na plast a papír 200 000 Kč ušetřit.
———
Přidat nový příspěvek