Úvahy o statutu Malínských Novin

18.11.2015 00:00

    Rada obce Nový Malín na svém zasedání, konaném 12. listopadu 2015, schválila dokument obsahující pravidla fungování Malínských Novin. Celý si jej můžete přečíst na této adrese. V tomto příspěvku bych chtěl popsat pár postřehů, které mě napadly při čtení článku 3, bodu 2 a 3 statutu. Píše se tam:

    1)V periodiku je poskytován prostor členům zastupitelstva pro věcná sdělení či stanoviska k problematice obce v přiměřeném rozsahu. Tento prostor bude poskytnut v ,politické‘ příloze, … odpovídá zhruba 20 řádkům textu.“ Protože členem Zastupitelstva je i pan starosta Minář, jeho fanoušci si již příspěvek, podobný tomu o turbíně, nepřečtou, byl by moc dlouhý. Natož aby se podívali na fotografie. Počítám, že příspěvky za něj bude psát někdo, kdo v Zastupitelstvu není a budou jako „nepolitické“ vytištěny mimo „politickou“ přílohu.

    2) „V periodiku nejsou zveřejňovány příspěvky o činnosti politických stran a hnutí ani stranické polemiky a politické polemiky a politické názorové střety.“ Protože vše, co napíše člověk jako zastupitel, může v někom vyvolat názorový střet, bude prostor pro zastupitele prázdný! Nikdo jej nebude moci využít! Leda, že by příspěvek nevyvolal názorový střet alespoň u trojice členů Rady. To je možné(!), protože ve statutu je také napsáno: ,,politickou‘ přílohu a její obsah bude schvalovat Rada obce.“

    Z výše uvedeného vyplývá závěr: v ‚politické‘ příloze budou moci být jen příspěvky vyvolených o čemkoliv, protože nevyvolení se o příspěvku dozví, až si noviny vyberou ze schránky a Rada se do střetu s vyvolenými nedostane.

    3) Další nezdolatelná překážka zveřejnění příspěvku nevyvolenými je, že se nedozví termín, kdy mají Noviny vyjít. Ve statutu se píše: „Příspěvky (sdělení) do této ‚politické‘ přílohy je nutno doručit Radě obce vždy nejpozději tři týdny před termínem vydání.“ Ve statutu není žádná zmínka jak bude termín vydání oznamován. Z praxe víme, že Rada obce si naplánuje číslo a neobtěžuje se dát to nevyvoleným na vědomí. Psát příspěvky dopředu do tak nepravidelně vycházejícího „periodika“ je nepřijatelné.

    Co tomuto statutu říká tiskový zákon (46/2000)? V § 4a zákona se píše: „Vydavatel  periodického  tisku  územního samosprávného celku je povinen poskytovat objektivní a vyvážené informace o územním samosprávném celku a  poskytnout přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory  členů  zastupitelstva územního samosprávného celku, týkající se tohoto územního samosprávného celku.“

    Zákon říká, že názory členů zastupitelstva je třeba zveřejnit i tehdy, když je vydavatel nepovažuje za objektivní. Neboli neobjektivita příspěvku zastupitele není důvodem k nezveřejnění. Vydavatel příspěvky samozřejmě může komentovat v jiném příspěvku, aby bylo objektivitě, myšleno objektivitě z hlediska vydavatele, učiněno zadost. Podmínky nezveřejnění jsou vyjmenovány v tiskovém zákoně na jiném místě a o objektivitě se tam nemluví - viz § 15, kde jsou, mimo jiné, uvedeny důvody: pokud by byl uveřejněním příspěvku spáchán trestný čin či správní delikt, nebo pokud by uveřejnění příspěvku bylo v rozporu s dobrými mravy. Viz k tomu též https://www.bezkorupce.cz/nase-temata/radnicni-periodika/ otázka z 2.10.2015 a odpověď z 7.10.2015.

    Za přiměřený prostor, což nařizuje tiskový zákon, nelze považovat 1500 znaků včetně mezer, což nařizuje statut. Například tento příspěvek má 3389 znaků včetně oddělovačů.

Jiří Schubert

Zpět
Vytvořte si web zdarma! Webnode